Biznes

Airbus Maverick – samolot przyszłości

Podczas prestiżowego Air Show w Singapurze koncern Airbus zaprezentował swój najnowocześniejszy projekt. Nie dość, że przypomina bardziej pojazdy kosmiczne z filmów sci-fi, to jeszcze jest niezwykłym technologicznym osiągnięciem zespołu naukowców i projektantów zatrudnionych przez Airbusa.

Czy takie samoloty będą latały w przyszłości?

Nowy model Airbusa wygląda zupełnie inaczej niż samoloty, do których przywykł rynek samolotowy. Odróżnia się nie tylko kształtem, ale i rozwiązaniami technicznymi. Inżynierowie Airbusa chcą dokonać prawdziwej rewolucji. Nie dość, że zaprojektowali samolot tak, że pasażerowie będą siedzieli wewnątrz skrzydła, to jeszcze samolot ma nie mieć żadnych okien. Choć koncepcyjnie przypomina samolot Flying-V, opracowywany przez KLM i Uniwersytet Techniczny w Delft, zastosowano w nim szereg nowinek. Jedną z nich jest pomysł, aby obraz z zewnątrz pasażerowi oglądali na ekranach. Z takiego rozwiązania korzystają już linie lotnicze Emirates w kabinach pierwszej klasy, które znalazły się w środku kadłuba, a nie przy jednej z jego ścianek. Tym razem rozmieszczenie miejsc we wnętrzu ma być jeszcze lepiej przemyślane. Zaprezentowany podczas Air Show model miał wymiary 2 metry długości na 3,3 metry szerokości. Projektanci pracują nad Maverick’iem już od trzech lat. Dzięki innowacyjnej konstrukcji kadłuba samolot ma zużywać o 20 procent mniej paliwa niż samoloty o kształcie cylindrycznym.

Konkurencja dla Airbusa

Nie tylko Airbus pracuje nad innowacjami. Wspomniany Flying-V ma konkurować z Airbusem A350. Według projektantów ma zabierać on jednorazowo 314 osób, a więc tyle samo co Airbus A350, ale zachowując tę samą rozpiętość skrzydeł będzie krótszy. Dzięki zachowaniu takiej samej szarości, nie będzie trzeba dla niego przebudowywać pasów startowych i innych elementów infrastruktury lotniska. Zasadnicza różnica to kształt samolotu w kształcie litery V i zintegrowanie w skrzydłach kabiny pasażerskiej, ładowni towarowo-bagażowej i zbiorników paliwa. Projekt ten zobaczył światło dziennie w październiku 2019 roku.

-Jego ulepszony aerodynamiczny kształt i zmniejszona masa oznaczają, że zużyje o 20 proc. mniej paliwa niż Airbus A350, dzisiejszy najbardziej zaawansowany samolot na świecie – poinformowały linie lotnicze KLM w komunikacie prasowym.

Źródła: BusinessInsider, Airbus, thenational.ae

Foto: zrzut ekranu z https://www.thenational.ae/lifestyle/travel/introducing-the-new-airbus-jet-designed-to-reduce-flight-emissions-1.977883

NK

Zobacz także

300 mln zł za pomoc w ukrywaniu przekrętów GetBacku?

Redakcja

Premier Morawiecki dopiero siódmy z majątkiem 12,7 mln zł. Zaskakujące wyniki rankingu

Marcin Dobski

Prawie 13,5 mln zł kary dla Getin Noble Banku! Dobre wieści dla kredytobiorców?

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności