Biznes Wybór redakcji

Cyfrowa Europa. Polska 5G i 4.0

Hasło „sieć 5G” wywołuje dyskusje większe, niż wszystkie wcześniejsze razem wzięte standardy komunikacji mobilnej. Fakt – możliwości stwarza obiecujące, ale… jej budowa nawet jeszcze nie raczkuje. Na rozmowę o sieci 5G i Przemyśle 4.0 do Brukseli udał się szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Kilkanaście dni temu Komisja Europejska zatwierdziła i opublikowała wspólny zestaw środków ograniczających ryzyka w obszarze cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Dokument ten nazywany w skrócie 5GToolbox, ma być podstawą do podjęcia wspólnych działań w krajach UE nakierowanych na bezpieczeństwo sieci piątej generacji (5G). Szef Ministerstwa cyfryzacji Marek Zagórski pojechał do Brukseli opowiedzieć m.in. o tym, jak przebiegać będzie proces wdrażania w Polsce 5GToolbox i zapewnić, że Polska już teraz realizuje unijne zalecenia.

Czy potrzebne nam 5G

Unia chciałaby, żeby w 2025 roku sieć 5G działała w całej Europie. Tymczasem wiele polskich gospodarstw domowych wciąż nie ma dostępu do internetu. Według Eurostatu podpiętych jest z nich – to 5 proc. mniej niż wynosi średnia unijna. Bez wątpienia rozpowszechnienie dostępu do sieci internetowej wymaga rozbudowy sieci mobilnej. Jak drogie będzie stworzenie w Polsce sieci 5G? Według Narodowego Planu Szerokopasmowego cały koszt może wynieść nawet 20 mld zł. Kto będzie tworzył sieć 5G w Polsce? Rząd podpisał jesienią porozumienie z największymi operatorami komórkowymi w Polsce. Według niego powstanie spółka #POLSKIE5G, która będzie przedsiębiorstwem publiczno-prywatnym. Kontrolować będą je prywatni operatorzy: Orange, T-Mobile oraz Cyfrowy Polsat, publiczny operator Exatel oraz Polski Fundusz Rozwoju.

Największe zalety

Nowy standard komunikacji mobilnej, następca technologii 4G/LTE, z której korzysta obecnie większość terytorium Polski, ma być przede wszystkim szybszy. Ma poprawić transfer, jak i czas reakcji, a do tego cechować się stabilnością i niezawodnością. Wraz z wprowadzeniem standardu 5G drastycznie zwiększy także pojemność sieci. Jednak większość Kowalskich niespecjalnie odczuje te nowe możliwości w trakcie codziennego użytkowania urządzeń mobilnych. Zwiększenie pojemności sieci umożliwi wprowadzanie tzw. internetu rzeczy. Nie chodzi jedynie o zwykłe gadżety mobilne, których nam przybywa. Mowa np.: o urządzeniach monitorujących i kontrolujących stan zdrowia pacjentów przebywających w domu, regulujących ruch samochodowy w mieście, poziom oświetlenia ulic czy ogrzewania budynków. Internet rzeczy nie tylko ograniczy czas, który poświęcamy na wykonywanie różnych czynności, ale potencjalnie może zmniejszyć poziom zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla. Mowa też o samochodach autonomicznych, robotach medycznych do przeprowadzania operacji chirurgicznych na pacjencie znajdującym się w innym państwie czy wymagających równie wysokiej precyzji – robotach budowlanych.

5G a zdrowie

Głównym problemem z 5G jest fakt, że wpływ fal elektromagnetycznych o najwyższych częstotliwościach na człowieka nie jest szeroko zbadany. W sieci pojawiają się głosy, że promieniowanie towarzyszące technologii mobilnej piątej generacji może być szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Na całym świecie, a także w Polsce – organizowane są protesty, których uczestnicy przekonują, że wdrożenie nowego standardu to „największy eksperyment biologiczny w historii ludzkości”.

Dane i przemysł 4.0

Pod wypływem nacisków społecznych Szwajcaria i Belgia jednak wstrzymały prace nad wdrożeniem 5G. Tymczasem fakty są takie, że nie ma dowodów na negatywny wpływ 5G na człowieka – ale i brak jednoznacznych dowodów, że takiego wpływu na pewno nie będzie…
W Polsce powstał raport finansowany przez Narodowy Program Zdrowia, mający ocenić potencjalny wpływ sieci 5G na człowieka. Jego konkluzja brzmiała tak: „Na podstawie analizy dostępnych – choć nielicznych – danych o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia można stwierdzić, że nie ma dowodów na negatywne skutki zdrowotne ekspozycji na EFM o wartościach, jakie spodziewane są na podstawie szacunkowych danych technicznych wokół urządzeń nadawczych systemów 5G. Niemniej ze względu na dane wskazujące na istnienie mechanizmów biofizycznych mogących do takich skutków prowadzić konieczne wydaje się stosowanie przy planowanej eksploatacji takich systemów zasady ostrożności i zasady ALARA (najmniejszej dawki realnie możliwej), przynajmniej do czasu uzyskania wyników badań, które pozwolą na bardziej obiektywne ustosunkowanie się do tego problemu”.

Shawn Bechard, jeden z fanów Elona Muska (ekscentrycznego przedsiębiorcy słynącego z zamiłowania do nowinek technologicznych) zadał mu pytanie na Twitterze: „Hej, czy możesz uspokoić moje obawy, że używanie 5G nie jest niebezpieczne? Czy nie narażamy się większą ekspozycją na promieniowanie elektromagnetyczne i wyższe częstotliwości? Uwielbiam technologię, ale nie lubię być świnką morską…”

Musk odpowiedział krótko i węzłowato: “Z medycznego punktu widzenia nie ma nic niebezpiecznego, ale 5G zaczyna być zbyt łapczywa, jeśli chodzi o spektrum częstotliwości”.

Dane i Przemysł 4.0

Oddzielnym tematem spotkania Zagórskiego z komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego UE Thierrym Bretonem, było tworzenie europejskiej przestrzeni danych. Zapewnienie europejskim firmom swobodnego wzajemnego dostępu do danych przemysłowych oraz tych będących w posiadaniu instytucji publicznych ma być kluczowe dla wprowadzania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.W szczególności chodzi o stworzenie możliwości rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział minister cyfryzacji. – Celem naszego rządu jest wzmocnienie gospodarki poprzez skuteczną politykę zarządzania danymi i tworzenie Przemysłu 4.0 – dodał Marek Zagórski.
Komisarz Breton zapowiedział, że 19 lutego Komisja Europejska przedstawi pakiet strategii w obszarze sztucznej inteligencji i przepływu danych przemysłowych.

AZ

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/ krytykapolityczna.pl/eurostat

Zobacz także

Migalski szokująco o Kaczyńskim. Będzie proces?

Redakcja

Niesamowity mecz i niespodzianka: Rafael Nadal walczył do końca

Redakcja

Billie Eilish serwuje na Walentynki balladę o zdradzie

Anna Zielińska

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności