Biznes Fakty Wybór redakcji

Wystartuje Amazon.pl. Zamówienia prawdopodobnie obsłuży Poczta Polska

Największa platforma e-handlowa na świecie ma wejść na polski rynek jeszcze w tym roku. Zaskakuje tylko wybór Poczty Polskiej na partnera wysyłkowego. Wszem i wobec wiadomo, iż terminowa dostawa przesyłek jest piętą achillesową tego podmiotu, zaś Amazon szczyci się szybkością obsługi.

Co z tą Pocztą

Amazon słynie z błyskawicznego wysyłania i dostarczania paczek. Paczki kompletowane są często w ciągu minut od złożenia zamówienia. Podobno Poczta Polska przeszła już testy jakościowe Amazona. Rozmowy między przedsiębiorstwami cały czas trwają, a osiągnięcie ostatecznego porozumienia przewidywane jest na kwiecień 2020 roku – donosi Gazeta Wyborcza. Jeśli porozumienie zostanie podpisane, po oficjalnym starcie Amazon.pl narodowy operator pocztowy zajmie się doręczaniem paczek w Polsce i na Ukrainie.
Ale wieść niesie też, że w ciągu dwóch lat po starcie gigant handlowy ma rzekomo wystartować w Polsce z własną usługą kurierską. Co więcej, istnieje uzasadnione podejrzenie, że kurierzy Amazonu będą dostarczać paczki elektrycznymi samochodami. Amazon wykupił w tym celu udziały w spółce Rivian, która ma wyprodukować dla giganta aż 100 tys. elektrycznych dostawczaków, z których część miałaby trafić właśnie do Polski.

Co z tą Polską

Amazon jest w Polsce, ale jakby go nie było… Od lat istnieje coś takiego jak „polski Amazon. Gigant zatrudnia u nas ponad 16 tys. osób. Posiada w Polsce centra logistyczne i największą w Europie drukarnię książek. „Polski Amazon” istnieje także w Gdańsku, gdzie mieści się centrum R&D pracujące m.in. nad asystentką głosową Alexa. Zakupy jednak realizowane są przez polskojęzyczną stronę na niemieckiej wersji serwisu, chociaż zamówienia realizowane są z Polski. To właśnie obsługa logistyczną zamówień zajmują się pracownicy w kilkunastu zbudowanych w Polsce centrach dystrybucyjnych.
To że w 2016 r. Amazon udostępnił Polakom niemiecką wersję serwisu, a nawet częściowo ją spolonizował, było ukłonem w stronę klientów, nie zaś w stronę potencjalnych kontrahentów. Ci mogą dziś sprzedawać na Amazon.de, ale wiąże się to z koniecznością rejestracji jako podatnik VAT w Niemczech.
Powstanie Amazon.pl sprawiłoby, iż sprzedawcy z Polski mogliby wystawiać tam swoje produkty bez dodatkowych uciążliwości, a tym samym Amazon stałby się na naszym rynku pełnoprawnym.

Anna Zielińska
Źródło: spidersweb.pl/GW Foto:YT

Zobacz także

Lawina komentarzy po słowach Wojciecha Manna…

Redakcja

To koniec: Chodzież zamyka fabrykę porcelany

Natalia Klimczak

Milionowe grzywny dla Twittera i Facebooka

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności