Fakty

Były europoseł miał pomagać Markowi Falencie w ucieczce

Do pięciu lat więzienia grozi byłemu europosłowi Samoobrony Bogdanowi G. Jest podejrzewany o pomoc w ucieczce do Hiszpanii Markowi Falencie – poinformowała Prokuratura Regionalna z Poznania.

Bogdana G. i Czesława Z. zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu. Pierwszy z mężczyzn jest podejrzewany o pomoc Falencie w ucieczce do Hiszpanii, dzięki której ten unikał wykonania orzeczonej wobec niego kary 2,5 roku więzienia. Wyrok usłyszał pod koniec 2016 r., ale zatrzymany został dopiero w kwietniu 2019 r. G. grozi do 5 lat więzienia.

Drugiemu mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia. Usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań “w zakresie okoliczności związanych z udzieleniem Markowi F. pomocy do ukrywania się przed wykonaniem orzeczonej wobec niego kary”.

Obaj zatrzymani musieli dokonać poręczenia majątkowego oraz otrzymali dozór policyjny. Zakazano im też opuszczania kraju i zatrzymano paszport.

Udział Falenty w aferze taśmowej

Podczas śledztwa ustalono, że Falenta miał istotny udział w aferze podsłuchowej, która wybuchła w Polsce 14 czerwca 2014 r. Mężczyzna przy pomocy dwóch kelnerów miał zlecać podsłuchy w warszawskich restauracjach. Nagrano m.in. rozmowy polityków, ministrów i przedsiębiorców.

Afera doprowadziła do upadku rządu Platformy Obywatelskiej i PSL. Tuż po jej wybuchu premier Donald Tusk wyjechał do Brukseli, zajmując stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

MAD

Zobacz także

Szwedzi testują polski zestaw do edukacji seksualnej

Anna Zielińska

Indyjska zakonnica prześladowana za ujawnienie gwałtów dokonywanych przez księży

Natalia Klimczak

Wybaczam sędziom i prokuratorom, którzy zniszczyli moje życie!

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności