Fakty

Gdańscy licealiści bronią swojego prawa do edukacji seksualnej

Tego nie spodziewał się nikt. Podczas gdy dorośli debatowali w nieskończoność nad zasadnością edukacji seksualnej w szkołach, gdańska młodzież wyszła na ulice miasta. Młodzi Gdańszczanie twierdzą, że po zapoznaniu się z treścią programu Zdrovve Love nie znaleźli w nich nic niestosowanego i nie zgadzają się, aby odmawiano im dostępu do rzetelnej edukacji seksualnej.

Problem programu edukacyjnego

Zdrovve Love to program edukacyjny dotyczący zagadnień takich jak zdrowie prokreacyjne, ale także antykoncepcja i seksualność człowieka. Głównymi zasadami przyświecającymi warsztatom są szacunek do drugiego człowieka i otwartość. Największy opór przeciwny wprowadzeniu programu do szkół płynie z kręgów katolickich. W ostatnich dniach dochodziło do spotkań m.in. pod gmachem Urzędu Miasta w Gdańsku, podczas których grupa związana z Kościołem wspólnie odmawiała różaniec w intencji powstrzymania projektu. Również niektórzy rodzice nie są zadowoleni z kształtu treści programu. Choć zajęcia nie są obowiązkowe, pojawił się znaczący nacisk na wykreślenie ich z oferty edukacyjnej dla wszystkich.

Młodzi wzięli los w swoje ręce

Z tego względu młodzi ludzie zwołali konferencję prasową, którą nazwali „Nic o nas bez nas”. Według młodzieży osiem zaplanowanych spotkań, które odbywają siew ramach programu Zdrovve Love to nie tylko okazja do pogłębienia wiedzy o własnej seksualności, ale także do zwiększenia wiedzy na temat innych ludzi. Podczas spotkań poruszane są tematy takie jak transpłciowość i niebinarność. Nierozumienie wielu zjawisk, z którymi zmagają się ludzie, doprowadza do ich wyizolowania ze społeczeństwa, a nawet samobójstw. Jak powiedziała jedna z protestujących, Julia Lessmann, dla Trójmiasto.pl:

– Do udziału w tych zajęciach nikt nikogo nie zmusza. Jest to przestrzeń, gdzie nastolatki mogą swobodnie porozmawiać na nurtujące ich tematy. Program ten jest skierowany do osób w 15 roku życia, a więc do osób, które mogą wyrazić ważną prawnie zgodę na podejmowanie czynności seksualnych. Do osób, które właśnie zaczynają życie seksualne. Ten program daje możliwość nastolatkom poznania własnej seksualności i czerpania z niej samych korzyści. Program ten ponadto pozwala uchronić się przed ciążą i różnego rodzaju chorobami przenoszonymi drogą płciową. To są tak naprawdę podstawy podstaw.

Wiele wskazuje na to, że Zdrovve Love nie jest zagrożone, pomimo protestów. Zajęcia odbywają się od roku w kilku gdańskich szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie biorą w nich udział za pisemną zgodą rodziców.

Źródła: DziennikBałtycki, Trójmiasto.pl

Foto: zrzut ekranu z https://nauka.trojmiasto.pl/Zdrovve-Love-Mlodziez-nie-decydujcie-za-nas-n142433.html

NK

Zobacz także

Sexting – czym jest i jak zagraża naszym dzieciom?

Redakcja

Odrzutowiec pasażerski „Made in Russia” – nikt go nie chce

Anna Zielińska

Zirytowany Onet wypuścił wywiad z Hołownią bez autoryzacji

Natalia Klimczak

1 komentarz

gdgdd 20 lutego 2020 at 23:20

serio dzieci nie mają co robić tylko bawią sie w protesty o bzdury? matma i fizyka odrobione?
w szkole nie powinno być ideologii i prania mózgu. czyli ani religii, ani seksualizacji. niech sobie kazdy chodzi po lekcjach na co chce. tymczasem po ukonczeniu liceum nie mamy pojecia jak dzialają urzędy, co to jest ubezpieczenie zdrowotne, jak zalatwic podstawowe sprawy.

Odpowiedz

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności