Fakty

Grała na skrzypcach, gdy usuwano jej guz mózgu!

Dagmar Turner nie popisywała się, kiedy grała na skrzypcach podczas operacji. Chirurdzy poprosili 53-latkę, aby grała na swoim instrumencie, by upewnić się, że jej zdolności muzyczne nie zostały uszkodzone podczas usuwania… guza mózgu.

18 lutego w szpitalu King’s College w Londynie zastosowano nowatorskie podejście do zachowania kluczowych obszarów mózgu pacjentki – zawodowej skrzypaczki.

Guz w prawym płacie czołowym znajdował się niebezpiecznie blisko obszarów mózgu odpowiedzialnych za koordynację delikatnych ruchów lewej dłoni. Regiony te są kluczowe dla gry na skrzypcach, a w niektórych miejscach ich odległość od guza była tak wąska jak karta kredytowa.

„Skrzypce to moja pasja. Gram od 10 roku życia. Myśl o utracie zdolności do grania była bolesna” – przyznała pacjentka.

To kreatywne rozwiązanie wymyślił dr Keyoumars Ashkan, neurochirurg.

„Każdego roku wykonujemy około 400 resekcji (usunięcia guzów), co często wiąże się z pobudzaniem pacjentów do przeprowadzania testów językowych, ale to był pierwszy raz, kiedy pacjent grał na instrumencie” – powiedział w komunikacie prasowym.

Przed zabiegiem zespół ekspertów medycznych spędził dwie godziny na mapowaniu mózgu Turner, aby dowiedzieć się, które obszary były aktywne, kiedy grała na skrzypcach.
Lekarzom udało się skutecznie usunąć ponad 90% guzów bez uszczerbku dla umiejętności motorycznych skrzypaczki.

Pacjentka trzy dni po zabiegu wróciła do domu do męża i syna. Teraz liczy na szybki powrót do pracy, tj. Orle of Wight Symphony Orchestra.

Anna J. Kowalska, fot. King’s College Hospital London

Zobacz także

Podwyżki dla nauczycieli bez wyrównania

Anna Zielińska

Kontrowersje wokół spotu Hołowni. Katastrofa smoleńska, wykluczające się wyjaśnienia

Marcin Dobski

Premier Morawiecki dopiero siódmy z majątkiem 12,7 mln zł. Zaskakujące wyniki rankingu

Marcin Dobski

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności