Fakty Wybór redakcji

Hołownia: zmieniłem zdanie w sprawie in vitro

To prawdziwa światopoglądowa rewolucja! Dotąd sympatyzujący z kręgami katolickimi, Szymon Hołownia, zdecydował się na jasne wyrażenie swojego aktualnego zdania na temat metody in vitro. Choć w 2013 rok nazwał ją”metodą nieetyczną”, dziś wspiera pary starające się o dostęp do niej.

Deklaracja zmieniająca wizerunek Hołowni

Do zaskakującego wyznania doszło na antenie programu Moniki Olejnik “Kropka nad i” w TVN24. Kandydat na prezydenta, Szymon Hołownia, zapytany o to, czy metodę in vitro powinno się refundować, powiedział:

– Jeżeli państwo na to stać – to, oczywiście, tak. To jest siedem lat rozmów, spotkań. (…) Ja wolę chyba uczciwie powiedzieć jasno, że zmieniłem moje poglądy, poszerzyłem moją wrażliwość. Uważam, że powinniśmy ułatwić wszystkim parom, które chcą mieć dzieci, żeby zgodnie z osiągnięciami współczesnej medycyny, te dzieci mieć mogły.

Zapytany o to, czy zmienił swoje stanowisko sprzed lat dodał:

– Ja bardzo jasno, przecież też mówię, że zmieniłem zdanie w sprawie metody in vitro po wielu rozmowach z osobami, które stosowały tę metodę.

Według Hołowni ustawa, która obowiązuje w kwestii in vitro w tej chwili, jest dobra, ale trzeba podjąć dalszą dyskusję o statusie tzw. „zarodków nadliczbowych”. Powiedział:

– W tej chwili ta ustawa, która jest dopuszcza sześć zarodków nadliczbowych — a ja uważam, że ponieważ poszerza się nasza wrażliwość etyczna, wiedza biologiczna i wiele jeszcze innych kwestii — to powinniśmy, trzymając tę ustawę, która jest — rozmawiać o tym. Rozmawiać, wymieniać opinie i dopiero kiedy porozmawiamy i wymienimy opinie — to wtedy będziemy wiedzieli, co decydujemy. Ta rozmowa powinna odbywać się również z udziałem lekarzy, etyków, biologów.

Zmiana o 180 stopni?

Do niedawna Hołownia znany był ze swoich poglądów sprzeciwiających się in vitro, a także aborcji. W związku z pojawiającymi się sugestiami, że zmienił on też zdanie w tej drugiej kwestii, kandydat na prezydenta zdecydował się zająć jasne stanowisko. Wyraził on jasną deklarację, że według niego aborcja jest zawsze dramatem, ale nie będzie zakazana, bo nie zgadza się na to większość społeczeństwa.

-Jesteśmy w takim miejscu, w którym jesteśmy — i ta regulacja, która jest, ten kompromis z lat 90. nie powinien być naruszany. Jeżeli byłbym prezydentem — zmiana takiej ustawy i w jedną, i w drugą stronę, zostałaby skierowana do rozpatrzenia przez Sejm. Dlaczego? Dlatego, że w tym momencie Sejm musi uchwalać tę ustawę 3/5 głosów. Jeżeli w polskim społeczeństwie będzie zgoda 3/5 społeczeństwa co do tej zmiany — prezydent nie ma nic do gadania — stwierdził.

Źródła: Rmf24.pl, TVN24

Foto: Szymon Hołownia w 2017 roku, autor: Aleksander Durkiewicz, http://en.wikipedia.org/wiki/File:Szymon_Hołownia_Braniewo.jpg

NK

Zobacz także

Film „Gunda” otwiera oczy… inaczej niż zwykle

Anna Zielińska

Patrycja Kotecka stanowczo o artykule “Gazety Wyborczej”. Będzie proces

Redakcja

Oficjalny koniec OFE. Składki trafią do IKE lub ZUS

Anna Zielińska

3 komentarze

Rafał 12 lutego 2020 at 11:48

Zmiana o 360 stopni? Ktoś tu z pseudoredakcji bardzo nie umie w matematykę

Odpowiedz
Redakcja 12 lutego 2020 at 15:43

Odrobinę dystansu :). Dzięki za zwrócenie uwagi

Odpowiedz
Tom 12 lutego 2020 at 17:47

A widzieliście Hołownię przyłapanego podczas maratonu przez małą dziewczynkę? Na YouTube jest film – Hymn Sabinki czy jakoś tak. Pod koniec jest scena z maratonem i tam jest Hołownia!

Odpowiedz

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności