Fakty

Kraków wyda 8 miliardów złotych na walkę ze zmianami klimatycznymi

Kraków to jedno z miast, które boryka się z największymi problemami klimatycznymi. Ze względu na specyficzne położenie, mieszkańcy cierpią między innymi z powodu ogromnego smogu. Na podstawie programu opracowanego przez Ministerstwo Środowiska dla 44 miast w Polsce, również Kraków jest zobligowany do wprowadzenia szeregu zmian. Z tego względu do 2030 roku miasto wyda 8 miliardów złotych na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Plan Adaptacji Miasta Krakowa

Wdrożenie PAMK jest niezbędne, aby poprawić jakość życia w mieście. Choć w okresie przejściowym ilość prac inwestycyjnych może je utrudniać, w ostatecznym rozrachunku zmiany mają mieć pozytywny wpływ na cały obszar. Przewidywane jest powiększenie obszarów zielonych, zwiększenie dostępu do wody w mieście, zrównoważony ruch pojazdów. Jednymi z głównych problemów, z jakimi zmagać się będą specjaliści w Krakowie to m.in. odwodnienie miasta, zagospodarowanie wód opadowych, budowa zbiorników retencyjnych itd.

Jak powiedział dla Gazety Krakowskiej wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig:

To soczewka skupiająca na sobie działania różnych jednostek miejskich, jak i nie miejskich, w obszarze wpływu na klimat. Najprostszy przykład: zarządca drogi planując remont, czy budowę nowej drogi powinien przewidywać zazielenienie tych dróg, posadzenie drzew, które dadzą ochłodę i cień, przez co doprowadzą do obniżania temperatury w sektorach miasta, które są już tak zabudowane, że nie ma tam żadnej wolnej przestrzeni.

Pamiętajmy, że pomimo licznych problemów, nasz samorząd jest stosunkowo zamożny
Andrzej Kulig

Gigantyczny koszt realizacji założeń

Cytowany przez Gazetę Krakowską Kulig przyznał, że dokument trzeba było przyjąć, aby miasto mogło zwrócić się o dofinansowanie programów rządowych i z Unii Europejskiej. Do 2030 roku Kraków wyda aż 8 miliardów.

– To koszty, które powinien ponieść samorząd, ale i jednostki zewnętrzne, np. Wody Polskie. Na razie nie potrafimy wskazać, ile z tej kwoty musimy wyłożyć sami. To zależy od zaangażowania innych miast w realizacji planu. Pamiętajmy, że pomimo licznych problemów, nasz samorząd jest stosunkowo zamożny, a inne miasta nie są w stanie wygospodarować własnych środków na tego typu działania – dodaje wiceprezydent w rozmowie z Gazetą Krakowską.

Do niedawna Kraków zmagał się z ogromnym smogiem, ale pierwsze działania zwalczające to zjawisko, a także lekka zima sprawiły, że aktualnie poziom smogu w mieście nie zagraża zdrowiu. Warto przypomnieć, że z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski. Statystyki te zmotywowały samorządy w intensyfikacji walki o poprawę ekologii w miastach.

Źródła: PAP.pl

https://gazetakrakowska.pl/krakow-musi-wydac-8-miliardow-zl-do-2030-roku-na-walke-ze-zmianami-klimatycznymi-miasto-musi-byc-bardziej-eko/ar/c1-14783192

https://krakow.naszemiasto.pl/smog-krakow-13022020-aktualny-poziom-pm10-i-pm25-sprawdz/ar/c14-5036813

Foto: http://pixabay.com/photos/kraków-poland-wawel-castle-966774/

NK

Zobacz także

Koalicjanci PiS okładają się kijami. Jaki: Gowin dogadał się z układem

Marcin Dobski

Jak władza pozbyła się ze stanowiska szefa CBA Pawła Wojtunika

Marcin Dobski

Alarm dla przyrody: trzeba ratować owady!

Natalia Klimczak

1 komentarz

dd 16 lutego 2020 at 22:15

powietrze sie poprawilo pewnie dzieki temu, ze nie ma w zimie mrozów

Odpowiedz

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności