Fakty Kontrowersje Wybór redakcji

Marian Banaś zamieszany w wypranie 5 mln zł? Prokuratura szuka na to dowodów

Onet informuje, że prokuratura łączy prezesa NIK Mariana Banasia ze sprawą prania pieniędzy. Ma chodzić o ponad 5 mln zł. 

Pierwotnie media informowały, że chodzi o jedną kamienicę. Jednak zakrojone na ogromną skalę przeszukania CBA w nieruchomościach rodziny Banasiów, mogły budzić wątpliwości. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawitali do 20 nieruchomości w całej Polsce, a w przypadku syna prezesa NIK, Jakuba Banasia, przeszukali też auto i pokój hotelowy, w którym nocował. 

Wyprano ponad 5 mln zł

Agenci weszli też do siedziby Najwyższej Izby Kontroli. Z oficjalnych komunikatów wynika, że Prokuratury Regionalnej w Białymstoku wynika, że chodzi o krakowską kamienicę, w której miał być prowadzony hotel na godziny. Szef NIK miał zataić prawdziwe zyski z wynajmu tego budynku.

Onet dotarł do prokuratorskich dokumentów. Wynika z nich, że śledztwo nie dotyczy tysięcy, ale ponad 5 milionów złotych. Tyle miało zostać wyprane, a agenci szukają dowodów na udział Banasia w tej operacji. Źródłem wypranych milionów miały być przestępstwa skarbowe i ukrywana działalność gospodarcza. Chodzi o dwa paragrafy art. 299 KK. Grozi za to nawet do 10 lat więzienia.

„Z uwagi na tajemnicę postępowania przygotowawczego i dobro śledztwa odpowiedź jest niemożliwa” – odpisał Onetowi Paweł Sawoń, wiceszef Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Dziennikarze pytali: czy prokuratorzy podejrzewają, że prezes NIK i były minister finansów brał udział w praniu brudnych pieniędzy, kto ukrywał prowadzenie działalności gospodarczej i czy śledczy mają wiedzę o innych osobach, które w ten proceder mogły być zaangażowane.

MAD

Źródło: Onet.pl

Zobacz także

Klub PiS debatuje w Jachrance. Politycy omawiają strategię kampanii

Dominika Adami

Wolność, miłość, wyobraźnia… córka i nowe lamborghini

Redakcja

Wierzyła, że nie dożyje 17 urodzin – kim jest Billie Eilish?

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności