Fakty Wybór redakcji

Mariusz Kamiński: złodziej jest złodziejem! O kim myślał?

Sejm – większością 233 głosów przeciw 216 (1 się wstrzymał) przegłosował odrzucenie wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych. Na sali obrad było gorąco, nie zabrakło ostrych słów i bon motów.

Opozycja chciała odwołania Kamińskiego z funkcji koordynatora służb z powodu licznych afer, w tym okradzenia CBA przez własną kasjerkę, ale najważniejszą sprawą były kontrowersyjne “wyznania” agenta Tomka, po których ujawniono akta akcji dotyczącej tzw. “willi Kwaśniewskich”. Operacja służb przeciwko byłemu prezydentowi jak zwykle podzieliła komentatorów. Jedni uważają, że akta są porażające i jednoznacznie wskazują na fakt, że były prezydent ukrywał majątek i był wraz z żoną właścicielem willi w Kazimierzu Dolnym. Drudzy są zdania, że operacja służb była nieudolna, a akta nie powinny zostać ujawnione. W Sejmie wygrali ci pierwsi.

Mowa o przyzwoitości

“Każdy przyzwoity poseł i każda przyzwoita posłanka powinni wstydzić się za to, że zamiast porządku, bezpieczeństwa i silnego państwa mamy państwo, w którym służby dopuściły do tak wielu afer, że w tym krótkim wystąpieniu nie sposób ich wszystkich wymienić” – argumentował za odwołaniem Kamińskiego Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej, która lideruje Koalicji (złożyła wniosek o wotum nieufności).

Robert Kropiwnicki z PO w trakcie swojego wystąpienia zasłabł, co potem podnosili inni przemawiający, oskarżając PiS, że celowo tak pokierowało obradami, by tak ważna sprawa była dyskutowana późno w nocy, żeby ograniczyć jej nagłośnienie. Kropiwnicki po interwencji medyków wrócił na salę obrad.

Wniosek oczywiście nie miał większych szans na przejście w Sejmie, ale debata miała pokazać, w jak złym stanie są polskie służby. Rozczarowania nimi nie kryli politycy Konfederacji.

Grzegorz Braun podkreślił, że cały czas działa zasada, że “my nie ruszamy waszych, a wy naszych”.

Zaprzeczali temu zarówno Mariusz Kamiński jak i Mateusz Morawiecki, informując, że pozbyli się 500 “esbeków” ze służb. Kamiński w swojej obronie podkreślał, że służby działają znacznie lepiej niż za czasów rządów PO, odnoszą więcej sukcesów, ujawniają afery bez względu na barwy polityczne podejrzanych.

– Złodziej jest złodziejem – podkreślił Kamiński.

Premier Mateusz Morawiecki poparł swojego ministra twierdząc, że bez jego działań i postawy służb nie byłoby sukcesów gospodarczych rządu. Cóż, nie wiemy, czy należy do nich zaliczyć też afery GetBack, KNF i wiele innych, i udział w nich agentów. Mateusz Morawiecki zarzucił opozycji, że planując likwidację CBA chcą przekreślić rosnące osiągnięcia tej służby w walce z patologiami.

– Co chcecie powołać w zamian? Centralne Biuro Korupcyjne? – zakończył Morawiecki wzbudzając entuzjazm w swoim obozie.

Wcześniej premier powiedział też, że nic nie jest czarno-białe i wiele sukcesów rząd zawdzięcza działaniom Mariana Banasia, dziś szefa Najwyższej Izby Kontroli, którego PiS promowało do czasu reportażu TVN o kamienicy z pokojami na godziny, której szef NIK był właścicielem, a potem stawianych przez CBA zarzutów dotyczących niejasności w oświadczeniach majątkowych.

Funkcje powierzone mi wykonuję zawsze mając w pamięci, że obowiązki, które realizuję, dotyczą wszystkich obywateli, niezależnie od ich poglądów politycznych
Mariusz Kamiński

Palcem w oko

Mimo wielu poważniejszych kwestii (m.in. ostateczna likwidacja OFE) publikacje odnośnie obrad Sejmu zdominował gest posłanki Joanny Lichockiej z PiS. Po przegłosowaniu 2 mld zł dotacji dla mediów rządowych (głównie TVP i radia) zamiast, jak proponował marszałek Senatu, na onkologię, posłanka potarła twarz pod okiem środkowym palcem, co wyglądało jak pokazanie wulgarnego gestu posłom opozycji. Potem posłanka tłumaczyła się z tego Jarosławowi Kaczyńskiemu, wyraźnie strapionemu całą sprawą. Cóż, dzięki gestowi posłanki zamiast o rzeczach poważnych wszyscy dyskutują o niepoważnych.

fot. Youtube

Zobacz także

Wszedł do domu, ugryzł w nogę…

Redakcja

Patryk Vega przyznaje się do błędu i grzechu. Zrobił to dla kasy…

Redakcja

Ostrzelano biuro europosła. Sprawę bada policja

Dominika Adami

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności