Fakty

NASA szuka astronautów do nowych misji

Lot na Księżyc, Marsa i niezłe zarobki, ale wymagania dla rekrutów wyśrubowane

NASA chce zatrudnić oraz wyszkolić następną generację kosmicznych podróżników. Nabór dotyczy programu Artemis Generation. Jest on porównywalny do programu Apollo z lat 60. ubiegłego stulecia . Wybrańcy będą mogli wziąć udział w amerykańskich misjach na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), Księżyc oraz Marsa. Zatrudnieni w NASA astronauci według szacunkowych danych mogą liczyć na zarobki od 50 do nawet 160 tys. dolarów rocznie.

Braki kadrowe

W ciągu ponad 50 lat NASA wybrała i wyszkoliła 350 osób, którzy przygotowywali się do trudów misji pozaziemskich. Obecnie w korpusie astronautów znajduje się 48 osób. To jednak zdaniem agencji za mało, aby zrealizować ambitne plany. Amerykanie mają ponownie wylądować na Księżycu w 2024 roku. Kolejnym krokiem będzie zbudowanie bazy na naturalnym księżycu Ziemi oraz przygotowania do podróży w kierunku Czerwonej Planety. W przypadku Czerwonej Planety podróż jest planowana najwcześniej w latach 30. obecnego stulecia.
Podczas ostatniego naboru NASA otrzymała około 18 tysięcy zgłoszeń do programu. Na rozmowy indywidualne zostanie zaproszonych maksymalnie 120 osób. Jeszcze mniejsza grupa na ponowne spotkanie. Cały proces rekrutacyjny powinien zakończyć się nie wcześniej niż w 2021 roku.

Jakie wymagania?

Pierwszym krokiem do uzyskania kosmicznej pracy jest wypełnienie specjalnego formularza na stronach internetowych NASA, co trwa… co najmniej dwie godziny.
Konieczne jest posiadanie obywatelstwa amerykańskiego, tytuł magistra z zakresu nauk ścisłych – w tym inżynierii, nauk biologicznych, fizyki, informatyki lub matematyki – od jednej z akredytowanych uczelni. Kandydat powinien móc wykazać się co najmniej dwa latami pracy w kierunku własnego doktoratu z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii czy matematyki lub doktoratem z medycyny
Konieczny tez jest ukończony lub rozpoczętykurs pilotażu w jednym z akredytowanych szkół lotniczych. Aplikanci powinni mieć za sobą co najmniej dwa lata doświadczenia zawodowego ogółem oraz co najmniej 1000 godzin wylatanych jako pilot dowódca w odrzutowcach. Zakwalifikowani kandydaci w dalszej kolejności oczywiście będą musieli przejść psychofizyczne testy NASA.

Aplikacje przez stronę nasa.gov/astronauts można składać do 31 marca.

Anna Zielińska
Źródło: NASA/ RadioZET.pl Foto: pixabay

Zobacz także

Polska badaczka krok od stworzenia leku na chorobę Huntingtona i Alzheimera

Natalia Klimczak

Zróbcie z Dudy kłamcę, a nie skupiacie się na Lichockiej! – radzi opozycji…

Redakcja

Stonoga zapowiada, że usunie Ziobrę ze stanowiska ministra. Wiemy jak…

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności