Fakty

Powstał pierwszy w północnej Polsce oddział dla chorych na mukowiscydozę

W Gdańsku, w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego, otwarto Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy. Placówka ta będzie leczyła osoby zmagające się z tą nieuleczalną chorobą, z którą rodzi się coraz więcej dzieci.

Narastający problem mukowiscydozy

Nie wiadomo co jest przyczyną uszkodzenia genu, który powoduje mukowiscydozę. Pewne jest, że to choroba, z którą przychodzi się na świat, i której medycyna wciąż nie potrafi leczyć. Atakuje przede wszystkim układ oddechowy i pokarmowy, ale z czasem przenosi się na wiele narządów i układów w organizmie chorego. Organizm produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia wszystkich narządów posiadających śluzówki. Osoby zmagające się z mukowiscydozą często porównują swój stan do uczucia topienia się lub oddychania przez słomkę pod wodą. Według ostatnich badań w Polsce 1 na 33 osoby jest nosicielem uszkodzonego genu, który odpowiedzialny jest za wywołanie choroby.

-Oddział zdecydowanie poprawia warunki leczenia i zapewnia realizację standardów terapii izolacyjnej pacjentów w przyjaznych warunkach. W nowym oddziale znajdzie miejsce 11 pacjentów zmagających się z tą genetyczną chorobą. Pacjenci będą tu przyjmowani bez ograniczeń wiekowych – powiedział dla Trójmiasto.pl Jarosław Cejrowski, rzecznik Szpitala Polanki.

To cenna wiadomość również dla starszych pacjentów. W Polsce długość życia chorych na mukowiscydozę wciąż jest o wiele krótsza niż w wielu innych krajach.

Kanadyjka, która odmieniła los chorych na mukowiscydozę

Jeszcze dekadę temu mało kto słyszał o mukowiscydozie. A ponieważ ludzie w początkowej i środkowej fazie zaawansowania choroby wydają się funkcjonować dość normalnie, niewielu rozumiało ich problem. Dzięki kanadyjskiej produkcji filmu dokumentalnego, w którym główną bohaterką była Eva Markvoort (zm. w 2010 roku, wkrótce po premierze), świadomość społeczna o tej chorobie wzrosła nie tylko w Ameryce Północnej, ale i w wielu innych częściach świata, w tym w Polsce. Produkcja zatytułowana „65 Red Roses” (65 Czerwonych Róż), w której poza Evą pojawiły się także Megan i Nicole, dwie inne dziewczyny chore na mukowiscydozę, ilustruje ich codzienną walkę o życie. Choć wszystkie trzy dziewczyny przegrały walkę z chorobą, ich opowieść dała wielu chorym mnóstwo sił do walki o zdrowie i godne warunki leczenia.

Źródła: https://m.trojmiasto.pl/zdrowie/Pierwszy-Oddzial-Mukowiscydozy-otworzyli-na-Polankach-n142232.html?fbclid=IwAR2HMlLJo26ZVZ_8rI_kpi0Z0c1qvUEfExYh0FkGWP2x-nbfX5BIsy3odWs

https://www.65redroses.com/

Foto: Eva Markvoort na plakacie do filmu https://en.wikipedia.org/wiki/File:65_redroses.jpg

NK

Zobacz także

272 godziny w Bogocie, 254 w Rzymie. A w Warszawie?

Redakcja

Schetyna rezygnuje ze startu w wyborach na szefa PO

Redakcja

Jemy warzywa pełne trucizny! Wykryto rekordowe stężenie środka chwastobójczego w moczu rolnika

Natalia Klimczak

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności