Fakty

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko depresji u nastolatków

Nie jest specjalnie odkrywczym stwierdzeniem, że siedzący tryb życia nie jest zdrowy, ale według analizy przeprowadzonej przez naukowców z University College London i opublikowanej na łamach pisma „The Lancet Psychiatry”, dzieci przed 18 rokiem życia spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej są bardziej narażone na doświadczenie objawów depresji.

Konieczny ruch w epoce smartfonów

Współcześnie dzieci i młodzież spędzają bardzo dużo czasu wpatrując się w ekrany smartfonów lub laptopów. Taki tryb życia wpływa negatywnie nie tylko na oczy, kręgosłup, ale jak się okazuje także na kondycję psychiczną. Według brytyjskiego zespołu badaczy, dodatkowe 60 minut aktywności fizycznej w ciągu dnia zmniejsza ryzyko depresji. Badania dotyczyły dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat. Aktywność fizyczna proponowana przez naukowców to nie wyczynowe uprawianie sportu, a proste czynności jak chodzenie lub sprzątanie. Analizując wyniki badań, naukowcy brali pod uwagę też inne czynniki, które mogą wpływać na występowanie objawów depresji, takie jak status społeczny i ekonomiczny, historię chorób psychicznych w rodzinach badanych, ogólny stan zdrowia itd.

Wyniki, których nie można lekceważyć

Badania przeprowadzono na grupie 4257 nastolatków w wieku 12,14 i 16 lat. Wszyscy nosili co najmniej przez 10 godzin w ciągu trzech dni urządzenie rejestrujące stopień aktywności fizycznej. Wypełnili także kwestionariusze, na podstawie których diagnozowano skłonność do depresji. Objawy depresyjne nasilały się w wieku 18 lat szczególnie u osób, które nieprzerwanie prowadziły siedzący tryb życia. Aż 28,2 procent z nich doświadczało silniejszych objawów depresji, problemów z koncentracją, spadków nastrojów. Zajęcia wymagające aktywności fizycznej zmniejszają ryzyko objawów depresji o 9-11 procent.

Jak skomentował autor badań dr Joseph Hayes:

– Dla zdrowia psychicznego dzieci dobra jest aktywność fizyczna nawet o niewielkiej intensywności. Taką aktywność łatwo wprowadzić w plan dnia większości młodych osób. Można zrobić to na przykład poprzez zaplanowanie lekcji, podczas których uczniowie spędzają więcej czasu w pozycji stojącej lub aktywnie.

Źródło: Naukawpolsce.pap.pl, TVP.pl

Foto: pixabay.com/photos/girl-sitting-jetty-docks-sad-1822702/

NK

Zobacz także

Grała na skrzypcach, gdy usuwano jej guz mózgu!

Redakcja

Zaskakujący ranking najbogatszych polityków w Polsce

Natalia Klimczak

Nowak, Kowalski i Wiśniewska

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności