Fakty Kontrowersje Wybór redakcji

Stan wojenny przez koronawirus? Rośnie niepokój na świecie…

Stan nadzwyczajny w Chinach? Media nakręcają spiralę strachu przed koronawirusem. Masa teorii spiskowych i przecieków o rzekomo ukrywanej ogromnej skali i liczbie ofiar choroby sprawia, że ludzie coraz bardziej się boją, że epidemia z Chin może okazać się wyjątkowo zabójcza dla całego świata.

Według oficjalnych danych, liczba ofiar przekroczyła 1100 osób, ale w internecie mnożone są teorie o znacznie większej skali epidemii. Według nich wkrótce cały świat ma się przekonać, że to prawdziwy kataklizm. Zwykle takie doniesienia okazują się nieprawdziwe. Przynajmniej do czasu, aż…

– W darknecie donoszą, że będzie bardzo źle i że skala jest potworna. Jeśli to prawda nie będzie wesoło – mówi jeden z naszych informatorów obserwujący rozwój sytuacji w Chinach od samego początku.

W nocy chińskie media podały informację o wprowadzeniu kolejnych nadzwyczajnych środków w celu ograniczenia skutków działania wirusa.

Stan wojny?

Dzielnica Zhangwan miasta Shiyan w prowincji Hubei (w której w Wuhan rozpoczęła się epidemia koronawirusa) wprowadziła kontrolę jak w czasie wojny. Wszystkie budynki zostały zamknięte – podaje Beijing News Express. Władze właśnie wydały Powiadomienie 27, ogłaszając, że kontrola “wojenna” Dzielnicy Zhangwan zostanie wdrożona od 24:00 12 lutego.

“Zasadniczo środki kontroli trwają 14 dni i można je znieść lub wdrożyć w sposób ciągły, w zależności od skutków zapobiegania epidemii i kontroli w mieście i dystrykcie Zhangwan.

Oto treść ogłoszenia (tłumaczenie z Chińskiego):

Pilne zawiadomienie o kontroli w czasie wojny w dzielnicy Zhangwan
Rygorystyczne wdrożenie izolacji domowej oraz profilaktyki i leczenia grupowego to polityka naukowa mająca na celu zapobieganie infekcjom i infekcjom nowego wieńcowego zapalenia płuc oraz pilna potrzeba ochrony zdrowia i życia ludzi. Aby ograniczyć przepływ ludzi, zmusić do ujawnienia źródła choroby, ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii i uniknąć długotrwałego spożycia, zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawowymi i wykonawczymi, takimi jak Ustawa o karach zarządzania bezpieczeństwem publicznym, Ustawa o zapobieganiu i kontroli chorób zakaźnych oraz Przepisy o nagłych wypadkach zdrowia publicznego itp. Sprawy dotyczące pilnego wdrożenia kontroli wojennej w rejonie zatoki są następujące:

1. Wszystkie budynki zostaną w pełni zamknięte. Wszyscy mieszkańcy, personel niemedyczny, osoby zajmujące się zaopatrzeniem medycznym, urzędnicy ds. Zwalczania epidemii oraz osoby zajmujące się bezpieczeństwem podstawowych środków utrzymania, takie jak energia wodna, ropa i gaz, sieci komunikacyjne, żywność i warzywa, nie będą mogły wejść do budynku.

2. Wszystkie społeczności, dziedzińce i obszary mieszkalne są ściśle zaplombowane i kontrolowane. Wjazdów i wyjazdów nie epidemiologicznych, pojazdów służbowych, pojazdów personelu medycznego, ciężarówek i pojazdów specjalnych, takich jak pogotowie ratunkowe, gaszenie pożarów, ratownictwo, pojazdy policyjne itp.

3. Wszystkie obszary mieszkalne (punkty) będą ściśle wdrażać kontrolę w czasie wojny, gminy, ulice (strefy rozwoju, nowe obszary przemysłowe) i komitety wsi (dzielnic) będą odpowiedzialne za regularny, stały rodzaj i stałą cenę podstawowych potrzeb mieszkańców i zakup usług.

Rygorystyczne wdrożenie izolacji domowej oraz profilaktyki i leczenia grupowego to polityka naukowa mająca na celu zapobieganie infekcjom i infekcjom nowego wieńcowego zapalenia płuc oraz pilna potrzeba ochrony zdrowia i życia ludzi
Z zarządzenia chińskich władz

Panika na świecie

W wielu krajach ludzie już mocno panikują. Pojawiają się doniesienia, że wirus jest w stanie zarazić 60 proc. populacji globu, jeśli jego rozprzestrzenianie nie byłoby ograniczanie. W mediach pełno sprzecznych doniesień, teorii spiskowych i podejrzeń. Liczba ofiar rośnie, wciąż jest na tyle mała, że mamy prawo uspokajać. Chyba że dane są nieprawdziwe. W sieci krążą filmy o trudnościach statków wycieczkowych, których nie chcą przyjmować porty, pojawiają się drastyczne sceny ukazujące rzekome efekty chorób wywołanych wirusem. Oby były nieprawdziwe.

Według oficjalnych informacji w Chinach zarażonych jest blisko 45 tys. osób (1,1 tys. osób poniosło śmierć). Epidemia rozniosła się na 30 krajów świata, w tym kilka europejskich (przypadki odnotowano m.in. w Niemczech, Francji, Finlandii i we Włoszech). Wirus może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, wywołuje niebezpieczne zapalenie płuc.

JJB

źródło, fot.: Beijing News Express

Zobacz także

Soros oskarża: Facebook wspiera nielegalnie Trumpa przed wyborami

Anna Zielińska

Psy, gangsterzy czy kibole? Zwycięzcą kinowego wyścigu będzie…

Redakcja

„Moje ciało jest niezłe, nie stanowi jednak o moim życiu…”

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności