Fakty

Szefowa kampanii Dudy oskarża Kidawę-Błońską o hejt

Termin, który zwykle możemy usłyszeć z ust posłów opozycji, tym razem stał się orężem w rękach Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, szefowej kampanii prezydenta Andrzeja Dudy. Oskarżyła ona kontrkandydatkę, Małgorzatę Kidawę-Błońską, o stosowanie mowy nienawiści pod swoim adresem.

Mowa nienawiści według sztabu Dudy

Turczynowicz-Kieryłło uznała w wypowiedzi dla TVP Info, że “dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa”. Kidawa-Błońska zaś uważa, że wypowiedź szefowej sztabu Dudy to „zapowiedź wprowadzania cenzury”. Według kandydatki PO, głoszenie teorii, że wolność słowa może być zła, dyskwalifikują Turczynowicz-Kieryłło.

W odpowiedzi na te słowa szefowa kampanii wyborczej Andrzeja Dudy przyznała, że ma nadzieję, że nikt z Polaków nie uważa, że słowa Kidawy-Błońskiej o tym, że wolność jest absolutna, są prawdziwe. Przyznała też, ze według niej każda wolność ma swoje granice i tą granicą jest godność drugiego człowieka. Następnie dodała:

– Kidawa-Błońska niestety promuje hejt. Wszyscy wiemy, jak bardzo mowa nienawiści niszczy ludzi i do czego może doprowadzić. Nie można powiedzieć, że mamy absolutną wolność w wyrażaniu opinii wulgarnych, w wyrażaniu opinii, które krzywdzą innych ludzi, w negowaniu ich godności ludzkiej.

Czy istnieją granice wolności słowa?

Jak napisał PAP.pl, dopytywana później przez dziennikarzy o swoje słowa dotyczące “dowolności korzystania z wolności słowa”, Turczynowicz-Kieryłło stwierdziła, że zarówno ona, jak i jej sztab, są przeciwni wszelkiej cenzurze. Podkreśliła:

-Chcę to jasno powiedzieć, żeby te wypowiedzi nie były manipulowane. Cenzura to jest co innego niż hejt. Nikt się nie zgadza na hejt i wszyscy uważamy, że jeśli chodzi o hejt należy robić wszystko, żeby takich zachowań w przestrzeni publicznej nie było.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że balansowanie na granicy wolności słowa i hejtu stało się jednym z ulubionych pomysłów na wypowiedzi polityków wszystkich frakcji. Można odnieść wrażenie, że temat hejtu został już wyeksploatowany w każdy możliwy sposób. Wydaje się też, ze w Polsce mowa nienawiści zebrała też krwawe żniwo w postaci śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Po tym zabójstwie, z różnych stron, padło wiele budujących słów nawołujących do złagodzenia języka politycznego i medialnego.

Źródła: PAP.pl.TVN24.pl

Foto: Małgorzata Kidawa-Błońska https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kidawa-B%C5%82o%C5%84ska_(cropped).jpg

NK

Zobacz także

Będzie lawina pozwów przeciwko Skarbowi Państwa za afery!

Redakcja

World Press Photo 2020. O główną nagrodę powalczy Polak

Anna Zielińska

Obraz z bazy polskich strat wojennych odnaleziony w Luwrze

Natalia Klimczak

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności