Fakty Kontrowersje

Szwedzi testują polski zestaw do edukacji seksualnej

Szwedzi docenili ero.edu – zestaw do niebinarnej edukacji seksualnej. Dlaczego niebinarnej? Bo podział na mężczyzn i kobiety nie jest wystarczający

U nas…

Zestaw elementów przeznaczonych do niebinarnej edukacji seksualnej (Ero.edu) został zaprojektowany przez Domkę Spytek. Zawiera informacje z zakresu ludzkiej anatomii, procesów biologicznych oraz podstawowych metod antykoncepcji. Dzięki jego elementom można nie tylko poznać nazwy, ale również zobaczyć na własne oczy, jak kształtują się i zachodzą procesy wewnątrz ludzkiego ciała. Celem projektu jest poszerzenie samoświadomości oraz wywołanie dyskusji na temat kondycji edukacji seksualnej.


Nie ma systemu edukacji seksualnej w Polsce. Dopóki na scenie politycznej pojawiają się barbarzyńskie pomysły o kryminalizacji edukacji seksualnej, a osoby zajmujące się przeprowadzaniem zajęć z tego zakresu muszą walczyć z sytuacjami, kiedy rodzice przesłuchiwani są przez pracowników kuratorium, nie można mówić, że istnieje jakikolwiek system. Według mnie istnieje bardzo nierówna walka o dostęp do wiedzy. Walka, w której osoby u władzy wybierają sobie na przeciwnika wyimaginowanego wroga tylko po to, by odwrócić uwagę od realnych problemów. W Polskim systemie edukacji brakuje wiele. I między innymi brakuje w nim edukacji seksualnej – mówi Domka Spytek.


Pierwszy prototyp projektu powstał w 2017 roku w Polsce i był wynikiem wywiadów przeprowadzonych z grupami edukatorów seksualnych, którzy pracują na terenie kraju. Wówczas, głównym celem projektu, było stworzenie narzędzia, za pomocą którego wiedza przekazywana byłaby w sposób przyjazny i pozbawiony stygmatyzacji.

…i gdzie indziej

Po przeprowadzce do Szwecji, Domka Spytek postanowiła przeprojektować ero.edu tak, by zestaw stał się jeszcze bardziej neutralnym narzędziem, uwzględniającym perspektywę osób niebinarnych. Tym sposobem jego nowa wersja jest przeznaczona jest dla osób różnych płci biologicznych i kulturowych.
– Ludzie są różnorodni i o tej różnorodności powinniśmy się uczyć od najmłodszych lat. Może ona objawiać się niestandardowym wyglądem zewnętrznym, ale może być też wynikiem uwarunkowań biologicznych. To ważne, żeby w trakcie nauki edukacji seksualnej (zarówno w szkole, jak i w domu) dyskutować o tym, że nie wszyscy ludzie na świecie wyglądają czy zbudowani są tak samo. Nie ma tylko kobiet i mężczyzn. Takie podejście jest bardzo ograniczające i krzywdzące dla wielu osób. Dlatego zaprojektowałam ero.edu – mówi Domka Spytek.
Projekt został przetestowany na grupie ponad 100 nastolatków, z którymi Polka miała okazję prowadzić warsztaty w Internationella Engelska Skolan Lliljeholmen w Sztokholmie. Obecnie w Szwecji trwają prace nad wdrożeniem zestawu do produkcji.

Czym jest niebinarność

Binarny podział na dwie płcie jest wytworem kultury, w naturze nie jest on wcale oczywisty. W dodatku nie każdej kultury. Sama natura nawet w przypadku człowieka nie zawsze pozwala na oczywiste i jednoznaczne oznaczenie płci, które to przy narodzinach dziecka decyduje o całej przyszłości jego/jej płciowości- począwszy od imienia, przez role i stereotypy płciowe, na prawie do emerytury i stosunku do obowiązku wojskowego kończąc. Płciowość funkcjonująca poza podziałem na kobiety i mężczyzn to właśnie niebinarność.

W Polsce ero.edu do 29 marca można zobaczyć na wystawie „Ciało na rozdrożu” w Galerii Dizajn BWA Wrocław.


Anna Zielińska
Źródło: Noizz.pl foto: domkaspytek.com/eroedu

Zobacz także

Robert Biedroń: w moim kraju żyją ludzie, którzy są gorsi od komunistów

Marcin Dobski

Andrzej Duda pod ostrzałem. Zaczęła się prawdziwa kampania?

Redakcja

Praca po Brexicie. Bez języka i kwalifikacji nie ma czego szukać w Anglii

Anna Zielińska

3 komentarze

dgdd 20 lutego 2020 at 23:42

przerażające perspektywy czekają polską oświatę. zaniżanie coraz bardziej poziomu najwazniejszych przedmiotów, przegrywana coraz sromotniej walka z mediami starymi i nowymi o uwagę dziecka, niemożność tchnięcia w nie najmniejszego zainteresowania zdobywaniem wiedzy i zaangażowania w pracę, nieumiejętność egzekwowania dyscypliny, skutkująca falą znęcania się silniejszych nad słabszymi i ciągnących się potem całe życie problemow psychicznych czy nawet samobójstw u tych drugich. o tych problemach juz malo kto mowi, a jeszcze są świry, ktore uważają, że najwazniejsze jest uczenie dzieci o seksie. tylko czekac jak wzorem przodujacej w edukacji seksualnej wielkiej brytanii bedziemy znajdować w krzakach gżących się 12-latków. po takim dziecinstwie oczywiscie nie będą zdolni do tworzenia zdrowych związków, wiec nasz dramatycznie zly przyrost naturalny pojdzie jeszcze bardziej w dół. i nadejdzie generacja niezdolnych do zadnej pracy troglodytów, ktorzy w zyciu zadnej ksiazki nie przeczytali, całą wiedzę czerpią z filmików na jutubie, są leniwi i roszczeniowi, ale za to „przebieg” mają większy niz niejedna prostytutka.

>Binarny podział na dwie płcie jest wytworem kultury, w naturze nie jest on wcale oczywisty.
kompletna nieprawda. są dwie płcie, reszta to zaburzenia. tym z zaburzeniami nie nalezy sie, rzecz jasna, stygmatyzacja i prześladowanie, tylko współczucie, ale wmawianie im, że ich stan jest normą, wyrządza takim osobom jeszcze większą krzywdę.

Odpowiedz
ja 21 lutego 2020 at 22:54

kasujemy kulturalne ale niewygodne komentarze? a taki był niezależny i wolny portal…

Odpowiedz
Redakcja 22 lutego 2020 at 13:34

Nie kasujemy niczego. Jesteśmy małym serwisem i czasem trzeba trochę poczekać na zatwierdzenie komentarza. Nie zatwierdzamy tylko spamu, wulgaryzmów i hejtu

Odpowiedz

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności