Fakty Wybór redakcji

Trump zamyka granice dla Europy. Chce zatrzymać koronawirusa

Zawieszamy wszystkie podróże do USA z krajów europejskich – z wyjątkiem Wielkiej Brytanii – na 30 dni – powiedział prezydent Donald Trump w specjalnej transmisji z Gabinetu Owalnego późno w nocy naszego czasu. Oczywiście powodem jest obawa przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Trump podjął decyzję, aby powstrzymać nowe przypadki przed przedostaniem się do USA. Zakaz wejdzie w życie od piątku o północy.

W USA rozpoznano dotąd ponad 1,2 tys. zakażeń, 36 osób zmarło.

„Będziemy zawieszać wszystkie podróże z Europy do Stanów Zjednoczonych na następne 30 dni. Nowe przepisy wejdą w życie w piątek o północy” – powiedział prezydent cytowany przez CNN.

Trump zaznaczył, że niektórzy Amerykanie, „którzy przeszli odpowiednie kontrole” będą traktowani wyjątkowo i zostaną przepuszczeni do kraju. Wcześniej spekulowano, że zakaz ma dotyczyć także handlu i dostaw, co może być bardzo znaczące dla giełd i gospodarki, ale media podają, że dostawy z Europy będą nadal przyjmowane. Giełdy i tak przyjęły te informacje fatalnie.

W USA po raz pierwszy od wielu lat kampania prezydencka została przyćmiona przez inny temat, co świadczy o jego wadze.

Według najnowszych danych zakażonych koronawirusem na całym świecie jest ponad 125 tys. osób, 4,6 tys. osób zmarło. Gdyby nie bezprecedensowe działania rządów, wirus rozprzestrzeniałby się znacznie szybciej i mógłby całkowicie sparaliżować służbę zdrowia doprowadzając do niewyobrażalnej katastrofy i strat. W Polsce zamknięto szkoły, można spodziewać się dalszych restrykcji. Walka z koronawirusem stała się priorytetem dla wszystkich. WHO ogłosiła, że mamy pandemię. Sytuacja jest poważna, ale nie należy panikować, tylko stosować się do zasad bezpieczeństwa, żeby pomóc w opanowaniu epidemii.

CNN podał też, że wirusa zdiagnozowano u Toma Hanksa i jego żony Rity Wilson. Aktor ogłosił to na Instagramie. Oboje będą izolowani tak długo, jak będzie tego wymagało ich zdrowie i bezpieczeństwo publiczne. Zostali zarażeni podczas podróży po Australii.

Zobacz także

Skandal na gali „Cezary 2020”: Polański wyróżniony, w tle starcia z policją!

Redakcja

Tusk ostro o PiS. Wróży bankructwo Polski

Dominika Adami

Nowak, Kowalski i Wiśniewska

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności