Fakty Wybór redakcji

Trump zamyka granice dla Europy. Chce zatrzymać koronawirusa

Zawieszamy wszystkie podróże do USA z krajów europejskich – z wyjątkiem Wielkiej Brytanii – na 30 dni – powiedział prezydent Donald Trump w specjalnej transmisji z Gabinetu Owalnego późno w nocy naszego czasu. Oczywiście powodem jest obawa przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Trump podjął decyzję, aby powstrzymać nowe przypadki przed przedostaniem się do USA. Zakaz wejdzie w życie od piątku o północy.

W USA rozpoznano dotąd ponad 1,2 tys. zakażeń, 36 osób zmarło.

„Będziemy zawieszać wszystkie podróże z Europy do Stanów Zjednoczonych na następne 30 dni. Nowe przepisy wejdą w życie w piątek o północy” – powiedział prezydent cytowany przez CNN.

Trump zaznaczył, że niektórzy Amerykanie, „którzy przeszli odpowiednie kontrole” będą traktowani wyjątkowo i zostaną przepuszczeni do kraju. Wcześniej spekulowano, że zakaz ma dotyczyć także handlu i dostaw, co może być bardzo znaczące dla giełd i gospodarki, ale media podają, że dostawy z Europy będą nadal przyjmowane. Giełdy i tak przyjęły te informacje fatalnie.

W USA po raz pierwszy od wielu lat kampania prezydencka została przyćmiona przez inny temat, co świadczy o jego wadze.

Według najnowszych danych zakażonych koronawirusem na całym świecie jest ponad 125 tys. osób, 4,6 tys. osób zmarło. Gdyby nie bezprecedensowe działania rządów, wirus rozprzestrzeniałby się znacznie szybciej i mógłby całkowicie sparaliżować służbę zdrowia doprowadzając do niewyobrażalnej katastrofy i strat. W Polsce zamknięto szkoły, można spodziewać się dalszych restrykcji. Walka z koronawirusem stała się priorytetem dla wszystkich. WHO ogłosiła, że mamy pandemię. Sytuacja jest poważna, ale nie należy panikować, tylko stosować się do zasad bezpieczeństwa, żeby pomóc w opanowaniu epidemii.

CNN podał też, że wirusa zdiagnozowano u Toma Hanksa i jego żony Rity Wilson. Aktor ogłosił to na Instagramie. Oboje będą izolowani tak długo, jak będzie tego wymagało ich zdrowie i bezpieczeństwo publiczne. Zostali zarażeni podczas podróży po Australii.

Zobacz także

Koalicjanci PiS okładają się kijami. Jaki: Gowin dogadał się z układem

Marcin Dobski

Pracownicy urzędów pod kontrolą

Redakcja

Mad Mike zginął próbując dowieść, że Ziemia jest płaska

Anna Zielińska

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności