Fakty Wybór redakcji

W Wielkiej Brytanii więcej broni palnej niż kiedykolwiek!

Liczba broni palnej skonfiskowanej przez policję wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich trzech lat – podaje Sky News powołując się na dane National Crime Agency (NCA). Telewizja twierdzi, że zdobycie broni jest dziecinnie łatwe, a przestępcy coraz częściej się nią posługują.

Według NCA w rękach kryminalistów brytyjskich jest więcej broni niż kiedykolwiek wcześniej. Reporterzy prezentują wywiad z dilerem narkotykowym, który wprost mówi o tym, że używał rewolweru “z dziesięć razy” i że bez trudu może kupić pistolet na Wyspach lub przemycić z Belgii, przez Francję.

Restrykcyjne prawo

Prawo do posiadania broni w Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Jak podaje Goniec.com: “w latach 2015-2016 na terenie Anglii i Walii odnotowano 8399 incydentów z użyciem broni, z czego śmiertelnych było 26 przypadków, podczas gdy rok wcześniej – 19. Według policyjnych statystyk dotyczących liczby sztuk broni   przypadających na 100 mieszkańców, na stu Brytyjczyków przypada ok. 6,6 sztuk broni. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych ten wskaźnik wynosi 112, a w Polsce – 1,3. Na samym dole listy znajduje się Tunezja, gdzie na stu mieszkańców przypada zaledwie 0,1 sztuk broni.”

Z kolei Forsal podaje, że według raportu Narodowego Biura Statystycznego Wielkiej Brytanii opublikowanego z początkiem lutego 2019, w okresie od marca 2018 do stycznia 2019 na terytorium Królestwa doszło aż do 726 morderstw. 40 proc.dokonano za pomocą noża. Ta broń jest uważana na Wyspach za najgroźniejszą (aż 21,8 tys. incydentów z jej wykorzystaniem w 2018 r.)

Uzyskanie broni palnej w Zjednoczonym Królestwie przez osoby prywatne do ochrony własnej jest praktycznie niemożliwe. Nawet detektywi mają z tym problem. Starać się za to można o broń myśliwską lub sportową.

Uwaga na wpisy

Ciekawy przypadek opisuje Trybun.org.pl przywołując historię Calluma Long-Collinsa, pasjonata strzelectwa i propagatora sportów strzeleckich w Wielkiej Brytanii. “Poinformował, że stracił licencje na broń z powodu obaw policji dotyczących publikowanych przez niego „treści ekstremistycznych” w mediach społecznościowych” – pisze portal.

Brytyjczykowi legalnie posiadającemu broń palną nie wolno wypowiadać się na tematy związane z jej potencjalnym wykorzystaniem w samoobronie
Callum Long-Collins

Licencję cofnięto mu w 2016 r. po tym, jak komentując ataki terrorystyczne powiedział w nagraniu opublikowanym na Youtube, że “czas na samoobronę”. Film usunięto z serwisu, a zdaniem policji komentarze pod postem Calluma “promują postawy niezgodne z przepisami dotyczącymi legalnego posiadania broni palnej w Wielkiej Brytanii, a prowadzony przeze mnie kanał stanowi forum ekstremizmu.”

MZ

fot. SkyNews

Zobacz także

Żona agenta Tomka: boję się, że w celi go zabiją

Marcin Dobski

Murarz-tynkarz i elektryk, czyli zawody przyszłości

Redakcja

Czym się różni Polska od Słowacji? Tam morderstwa polityczne wyjaśniają

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności