Fakty Wybór redakcji

Wyjątkowa tragedia: w okrutnych torturach zginęły policyjne psy

W nocy całą Polską wstrząsnęła informacja o tragicznej śmierci 6 policyjnych psów. Zwierzęta padły ofiarą “awarii sieci ciepłowniczej”: zostały zalane wrzącą wodą. Wszyscy są wstrząśnięci. Opiekunom psów została udzielona pomoc psychologiczna.

W sieci nie brakuje spekulacji i zarzutów w stosunku do stołecznej Policji, że psy były trzymane bez właściwej opieki w nieodpowiednim miejscu (pada określenie “w piwnicy”). Wielu osobom trudno zrozumieć, jak mogło do czegoś takiego dojść. Rzecznik KGP z oburzeniem odpiera, że to nieprawda, nikt nie był w stanie przewidzieć takiej tragedii, a zwierzęta miały świetne warunki, opiekę, były traktowane jak najlepsi przyjaciele. Strasznie współczujemy, ale oczekujemy też rzetelnego wyjaśnienia okoliczności wypadku.

Ogromna tragedia

“To dla nas ogromna tragedia! Przewodnikom psów policyjnych udzielono wsparcia, w tym opiekę psychologów” – napisał na FB inspektor Mariusz Ciarka, Rzecznik KGP. Zapewnia, że Policja nie popełniła żadnych błędów i nie trzymała psów w nieodpowiednim miejscu. W portalach społecznościowych od razu odpowiadał krytykom i dementował nieprawdziwe informacje.

“Linia ciepłownicza jakich pełno w kraju, nawet gdyby obok stał człowiek, musiałby ratować swoje życie i nie zdążyłby nic zrobić. Zdarzenie losowe, nie do przewidzenia, jak każda tragedia!” – odpisał jednemu z krytyków.

RMF podał, że do awarii doszło późnym popołudniem przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie. Rozszczelnieniu miał ulec system rur dostarczających gorącą wodę do 10 budynków osiedla, zamieszkanego przez policjantów z garnizonu stołecznego.

“Awarii uległa rura o przekroju 80 cm, zasilająca kaloryfery wodą o temperaturze blisko 100 stopni Celsjusza. Do wycieku niemal wrzątku doszło przed budynkiem, w gdzie przebywały psy, wykorzystywane w pracy laboratorium kryminalistycznego do zbierania śladów osmologicznych. Pomóc, ze względu na temperaturę wody, nie mógł im nikt. Strażacy z wezwanych na miejsce 5 zastępów także musieli odczekać aż woda ostygnie – wypompowanie jej natychmiast zniszczyłoby i węże i pompy.” – podaje rozgłośna na stronie internetowej rmf24.pl.

“Pieski były dla przewodników ale i Policji „oczkiem w głowie”, miały bardzo dobre warunki i były niesamowicie zadbane. Nie były w żadnej piwnicy!‼️ Duże, specjalne, ocieplane, o standardach światowych kojce dla psów ustawione były standardowo na powietrzu. Cały czas opiekowali się nimi przewodnicy. Awarii miejskiej linii ciepłowniczej położonej w pobliżu obiektu policyjnego nie da się przewidzieć – to zdarzenie losowe. Cała tragedia trwała krótko i nie było szans na udzielenie pomocy 😞 Każdy kto nawet próbowałaby szybko udzielić pomocy mógłby sam zginąć. Ciśnienie, para wodna i wrząca woda nie dały szans, to były sekundy. Będziemy wszystko dokładnie wyjaśniać, ale na chwilę obecną nie widzimy żadnych uchybień z naszej strony. Jest to przykra sytuacja dla nas, a zwłaszcza dla przewodników piesków.” – podano na profilu KGP.

Awarii miejskiej linii ciepłowniczej położonej w pobliżu obiektu policyjnego nie da się przewidzieć – to zdarzenie losowe. Cała tragedia trwała krótko i nie było szans na udzielenie pomocy 😞
Mariusz Ciarka

Seria awarii

To kolejna poważna awaria w Warszawie w ostatnim czasie. W grudniu 2019 r. cały świat obiegły zdjęcia spowitej w oparach stolicy Polski. Pękniecie rury spowodowało wówczas wyrwę w ziemi i rozlewisko wody o długości 600 m. Utknęło w nim 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach. Podano, że dwie osoby zostały ranne. Zaledwie kilka dni później kolejna awaria miała miejsce na ulicy Stawki.

“Co musi się stać, żeby w końcu skutecznie skontrolować odpowiedzialne za to instytucje” – pyta jeden z Internautów.

JJB

fot. policja, zdjęcie z pokazów wyszkolonych psów

Zobacz także

Megxit. Najbliższe plany Harry’ego i Meghan

Anna Zielińska

Najważniejsze wydarzenia sportowe w 2020 r. Będzie się działo…

Redakcja

Żabka ma kłopoty, franczyzobiorcy ogromne długi!

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności