Fakty

Zaskakujący ranking najbogatszych polityków w Polsce

Tygodnik „Wprost” opublikował ranking najbogatszych polityków w Polsce. Trudno w pierwszej dziesiątce szukać wielu spośród najbardziej rozpoznawalnych parlamentarzystów. Jak wynika z analizy magazynu, najbogatszy jest poseł KO, Artur Łącki. Posiada on majątek warty 45 milionów złotych. Jest potentatem na rynku nieruchomości, prezesem i współwłaścicielem spółki Baltic Gryf Apartments.

Popularny nie oznacza najbogatszy

Zespół magazynu Wprost przeanalizował majątki parlamentarzystów, europarlamentarzystów oraz członków rządu. Pod uwagę brano zarobki, nieruchomości, samochody, udziały w firmach itd. Okazało się, ze 10 najbogatszych polskich polityków zgromadziło w sumie majątek równy 238 milionom złotych. Najbogatszym politykiem aktualnego rządu jest premier Mateusz Morawiecki. Jego majątek wyliczono na około 12,7 milionów złotych. Od lidera rankingu dzieli go kilkadziesiąt milionów, a swój majątek zgromadził w dużej mierze w czasie pracy w banku BZ WBK w latach 2007-2015.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który zgromadził majątek szacowany na 42,5 milionów złotych, a większość swoich dóbr posiada w Zakopanem. Jest współwłaścicielem kamienic przy Krupówkach, stacji narciarskiej, ma także hotel i Karczmę przy Młynie.

Sukces w polityce i majątek nie idą w parze?

Najbardziej rozpoznawani politycy, poza wspomnianymi wyżej wyjątkami wcale nie należą do najbogatszych. Jak możemy przeczytać na łamach Wprost: „Grzegorz Schetyna, który jeszcze do niedawna przewodniczył Platformie Obywatelskiej, w swoim oświadczeniu wykazał majątek wart 2,5 mln zł. O blisko milion złotych biedniejszy jest od niego nowy lider PO – Borys Budka. Małgorzata Kidawa –Błońska kandydatka Platformy na prezydenta dysponuje 1,5 mln zł. W czołówce próżno też szukać Jarosława Kaczyńskiego, którego najcenniejszym aktywem jest wart 1,5 mln zł dom na warszawskim Żoliborzu. Niewiele bogatszy od Kaczyńskiego jest jego sojusznik Zbigniew Ziobro (1,67 mln zł).”

Co ciekawe, wielu spośród najbogatszych Polaków stroni od zaangażowania politycznego. Próżno szukać wśród kandydatów do polityki wielu spośród najbogatszych Polaków. Większość tego typu prób okazywała się mezaliansem i kończyła bardzo szybkim rozwodem – albo z majątkiem, albo z polityką.

Źródła: BusinessInsider, Wprost.pl

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/Sejm_Rzeczypospolitej_Polskiej?uselang=pl#/media/File:100B7214_sala_posiedzen_plenarnych_sejm.jpg

NK

Zobacz także

Schetyna rezygnuje ze startu w wyborach na szefa PO

Redakcja

Zamaskowany masowy ślub na Filipinach

Anna Zielińska

Zabójstwo trzylatka, szokujący sąd i wstrząsający reportaż…

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności