Kontrowersje

Bez rewolucji: Franciszek nie pozwoli na święcenia żonatych mężczyzn

Rozczarowania doznali ci, którzy wierzyli, że papież Franciszek będzie architektem wielkiej rewolucji w Kościele Katolickim. Papież Franciszek nie zniesie celibatu w kościele w Amazonii ani nie zezwoli na święcenia żonatych mężczyzn.

Nie będzie zniesienia celibatu i święcenia żonatych

Podczas synodu w październiku pojawił się ten temat z uwagi na bardzo dotkliwy brak kapłanów w tamtym regionie. Aż dwie trzecie obradujących biskupów było wówczas zdania, że warto w związku z tym dopuścić wyświęcanie żonatych mężczyzn. W tekście nie pojawiły się też żadne nowoczesne rozwiązania dla problemu.

Opublikowana w środę adhortacja „Umiłowana Amazonia” (Querida Amazonia) nie obejmuje tematu, którego rozstrzygnięcia oczekiwano od wielu miesięcy. Papież ani słowem nie wspomniał o możliwości święcenia żonatych mężczyzn, co oznacza, że nie zmienią się konserwatywne zasady przyjęte przez Kościół Katolicki. Utrzymacie celibatu dla duchowieństwa stanowi jeden z najbardziej kontrowersyjnych aspektów dyskusji o możliwościach reformowania życia kleru. Papież zaznaczył w tekście adhortacji, że problem braku kapłanów w Amazonii należy rozwiązać „wrażliwym kulturowo wysiłkiem na rzecz zwiększenia powołań kapłańskich i większej gotowości obecnych kapłanów do służby w trudno dostępnych terenach”

Cytat
Autor

Zasadność celibatu we współczesnym świecie

Kwestia utrzymywania celibatu w katolicyzmie stanowi jeden z najszerzej dyskutowanych problemów, z jakim zmagają się kapłani. Choć dane statystyczne jasno wskazują, że wielu kapłanów rzuca obraną przez siebie ścieżkę, pragnąc dla siebie związku uczuciowego z drugim człowiekiem, bliskości fizycznej i z niechęci do życia w zakłamaniu, Kościół pozostaje głuchy na te argumenty.

Jak wynika z danych statystycznych przytoczonych przez Stację7.pl, co czwarty święcony w Europie ksiądz diecezjalny pochodzi z Polski. Omawiając problematykę odchodzenia z kapłaństwa, napisano: „Zjawisko porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych w świecie cechuje duża zmienność pod względem liczebności z roku na rok. Między rokiem 2000 a 2009 tendencja wskazywała na zmniejszanie się liczby porzuceń kapłaństwa. Od 2009 r. dominuje tendencja wzrostowa. W 2017 r. odnotowano 739 przypadków porzucenia kapłaństwa przez księży diecezjalnych w świecie. Zjawisko porzuceń kapłaństwa przez księży zakonnych w świecie cechuje również duża zmienność. Jednak tendencja jest podobna jak w przypadku księży diecezjalnych. Punkt zwrotny znajduje się jednak w roku 2011. Od tego momentu wzrasta liczba porzuceń kapłaństwa przez księży zakonnych. W roku 2017 w całym Kościele kapłaństwo porzuciło 447 zakonników”.

Źródła: NaTemat.pl, Stacja7.pl, PAP.pl

Foto: https://pixabay.com/photos/pope-francis-cagliari-vatican-auto-1248270/

NK

Zobacz także

Pytania o impotencję i zmianę płci, czyli ślub kościelny na nowych zasadach

Redakcja

Polakom zabronili pytać o kredyt Nowoczesnej. Ale możemy go wszyscy spłacać

Marcin Dobski

Nie dla Polańskiego europejskie Oskary

Anna Zielińska

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności