Kontrowersje

Bez rewolucji: Franciszek nie pozwoli na święcenia żonatych mężczyzn

Rozczarowania doznali ci, którzy wierzyli, że papież Franciszek będzie architektem wielkiej rewolucji w Kościele Katolickim. Papież Franciszek nie zniesie celibatu w kościele w Amazonii ani nie zezwoli na święcenia żonatych mężczyzn.

Nie będzie zniesienia celibatu i święcenia żonatych

Podczas synodu w październiku pojawił się ten temat z uwagi na bardzo dotkliwy brak kapłanów w tamtym regionie. Aż dwie trzecie obradujących biskupów było wówczas zdania, że warto w związku z tym dopuścić wyświęcanie żonatych mężczyzn. W tekście nie pojawiły się też żadne nowoczesne rozwiązania dla problemu.

Opublikowana w środę adhortacja „Umiłowana Amazonia” (Querida Amazonia) nie obejmuje tematu, którego rozstrzygnięcia oczekiwano od wielu miesięcy. Papież ani słowem nie wspomniał o możliwości święcenia żonatych mężczyzn, co oznacza, że nie zmienią się konserwatywne zasady przyjęte przez Kościół Katolicki. Utrzymacie celibatu dla duchowieństwa stanowi jeden z najbardziej kontrowersyjnych aspektów dyskusji o możliwościach reformowania życia kleru. Papież zaznaczył w tekście adhortacji, że problem braku kapłanów w Amazonii należy rozwiązać „wrażliwym kulturowo wysiłkiem na rzecz zwiększenia powołań kapłańskich i większej gotowości obecnych kapłanów do służby w trudno dostępnych terenach”

Cytat
Autor

Zasadność celibatu we współczesnym świecie

Kwestia utrzymywania celibatu w katolicyzmie stanowi jeden z najszerzej dyskutowanych problemów, z jakim zmagają się kapłani. Choć dane statystyczne jasno wskazują, że wielu kapłanów rzuca obraną przez siebie ścieżkę, pragnąc dla siebie związku uczuciowego z drugim człowiekiem, bliskości fizycznej i z niechęci do życia w zakłamaniu, Kościół pozostaje głuchy na te argumenty.

Jak wynika z danych statystycznych przytoczonych przez Stację7.pl, co czwarty święcony w Europie ksiądz diecezjalny pochodzi z Polski. Omawiając problematykę odchodzenia z kapłaństwa, napisano: „Zjawisko porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych w świecie cechuje duża zmienność pod względem liczebności z roku na rok. Między rokiem 2000 a 2009 tendencja wskazywała na zmniejszanie się liczby porzuceń kapłaństwa. Od 2009 r. dominuje tendencja wzrostowa. W 2017 r. odnotowano 739 przypadków porzucenia kapłaństwa przez księży diecezjalnych w świecie. Zjawisko porzuceń kapłaństwa przez księży zakonnych w świecie cechuje również duża zmienność. Jednak tendencja jest podobna jak w przypadku księży diecezjalnych. Punkt zwrotny znajduje się jednak w roku 2011. Od tego momentu wzrasta liczba porzuceń kapłaństwa przez księży zakonnych. W roku 2017 w całym Kościele kapłaństwo porzuciło 447 zakonników”.

Źródła: NaTemat.pl, Stacja7.pl, PAP.pl

Foto: https://pixabay.com/photos/pope-francis-cagliari-vatican-auto-1248270/

NK

Zobacz także

Koronawirus w Polsce badany tylko do piętnastej. Potem ma wolne…

Redakcja

„Wyprawka na koronawirusa”? Tego jeszcze nie było!

Redakcja

Polakom zabronili pytać o kredyt Nowoczesnej. Ale możemy go wszyscy spłacać

Marcin Dobski

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności