Rozrywka

Słynny Dom Kochanków w Pompejach otwarty po 40 latach

Pompeje to jedna z najcenniejszych perełek archeologicznych świata. Niezliczona ilość nadzwyczajnych zabytków co roku przyciąga ogromne rzesze turystów. Właśnie przywrócono na mapę najważniejszych zabytków tego miejsca wyjątkowy obiekt – Dom Kochanków, który pozostawał zamknięty od 1980 roku.

Wyjątkowy zabytek oddany do zwiedzania

Ruiny Domu Kochanków zostały odkryte w 1933 roku. Starożytną tragedię miasta budynek przetrwał w zdumiewająco dobrym stanie. Zachowało się jedno piętro domu, a w nim słynny fresk przedstawiający parę kochanków. Renowacja budynku rozpoczęła się sześc lat temu i został sfinansowany z głównie z funduszy unijnych inicjatywy znanej jako Wielki Projekt Pompeje. Jego celem jest doprowadzenie Pompejów do jak najlepszego stanu, aby zachować ruiny miasta dla potomnych.

Włoski minister kultury Dario Franceschini, podczas wystąpienia finalizującego prace renowacyjne w Domu Kochanków, powiedział, że Pompeje to “historia odrodzenia i wzór dla całej Europy, jak należy zarządzać funduszami unijnymi”.

Miasto umarłych jedną z największych atrakcji

Pompeje to miasto umarłych, pełne miejsc pamięci ludzi, którzy zginęli w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e. Dziś jest jednym z najpopularniejszych „parków archeologicznych”. Niestety, zbyt duża ilość turystów w ruinach miasta, a także zagrożenia ze strony sił natury, utrudniają proces zachowania tego bezcennego obiektu w dobrej kondycji.

Tymczasem do 8 marca 2020 roku w Muzeum Archeologicznym w Krakowie można zobaczyć spektakularną wystawę dotyczącą Pompejów. Obejmuje między innymi ponad sto zabytków z Włoch, m.in. freski, marmurowe posągi, przedmioty ze srebra, brązu i szkła pochodzące ze starożytnych Pompejów.

Jak napisano w materiałach promocyjnych wystawy: „Bezcenne freski i rzeźby, pamiątki będące świadectwem pulsującego życia: kultury i nauki, świata gladiatorów, ale przede wszystkim to, co codzienne: otoczenie, zwyczaje i przedmioty starożytnych mieszkańców miasta. Poznamy ich również od całkiem prywatnej strony, goszcząc w przydomowych ogrodach, ale też wnętrzach domów publicznych. Poprzez obrazy ruin, nadal zachwycających swym pięknem, ekspozycja ukaże także ogrom tragedii i zagłady miasta.”

Źródła: https://podroze.onet.pl/aktualnosci/dom-kochankow-w-pompejach-ponownie-otwarty-po-40-latach/lvwty55

krakow.pl/tour/pompeje/

Foto: pixabay.com/photos/italy-pompeii-antiquity-1218073/

NK

Zobacz także

Zaskakujący coming out i szczere wyznanie Qczaja

Redakcja

Znamy datę i miejsce pogrzebu Pawła Królikowskiego

Dominika Adami

Skandal na gali „Cezary 2020”: Polański wyróżniony, w tle starcia z policją!

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności