Sport Wybór redakcji

Adam Kownacki będzie polskim mistrzem świata. W marcu…

Andrzej Gołota, Tomasz Adamek i Artur Szpilka bez powodzenia walczyli o tytuł mistrza świata wszechwag. Adam Kownacki zdobędzie pas, być może już w tym roku. Nie udało się wprawdzie zakontraktować starcia Polaka na galę Wilder vs Fury 2, która odbędzie się 22 lutego. Za to 7 marca Adam wystąpi w głównej walce wieczoru w Nowym Jorku. Pojedynek odbędzie się w Barclays Center na Brooklinie, gdzie wychował się pochodzący z Łomży pięściarz.

Długo trzymano w tajemnicy przeciwnika Kownackiego. Spekulowało się, że będzie nim Dominic Breazeale. Ostatecznie jednak dojdzie do gorszego zestawienia (bezpieczniejszego dla Adama) – Polak zawalczy z Robertem Heleniusem. Jedno jest jednak pewne. Jeśli nasz rodak zwycięży, kolejną walką będzie już pojedynek o pas lub tzw. główny eliminator do takiej walki. Sam Kownacki mówi o walce z Wilderem lub Furym, ale zestawienie z Heleniusem wskazuje raczej na kierunek: Anthony Joshua.

Ten chłopak ma to coś…

Być może wciąż mało kto wierzy, że Kownacki poradzi sobie z Deontayem Wilderem lub tym bardziej z Anthonym Joshuą. Ale w jego wypadku mamy jednak prawo do optymizmu. Może chłopak z Polski nie ma techniki Gołoty czy Adamka, szybkości Szpilki, rzeźby i mięśni, ale ma coś w boksie najważniejszego – ogromne serce do walki. On po prostu chce się bić, walczyć, idzie po zwycięstwo. Jest w stanie wygrać z najlepszymi, co pokazał w dotychczasowych pojedynkach. Czy to wystarczy i na kogo? Zobaczymy.

Mówię wam, ten chłopak z Łomży będzie mistrzem Świata. I to szybko

Droga na szczyt Adama Kownackiego nie była usłana różami. Sam często przypomina, że musiał bić się o swoje, w obronie rodziny, honoru czy słabszych. Dorastał w dzielnicy, gdzie to była konieczność, ale gdzie też doceniano charakter.

Nie należałem do najgrzeczniejszych chłopców. Jak to na podwórku, było trochę bijatyk. Często stawałem po stronie słabszych. Na szczęście nie było żadnych poważnych konsekwencji. Mam kolegów, którzy siedzą w więzieniu, a niektórzy już nie żyją. Nie ukrywam, że na początku było mi ciężko. Pochodzę z małej miejscowości pod Łomżą, a trafiłem do największego miasta na świecie

Powiedział w wywiadzie dla PAP.

Kownacki ma dwóch braci. Jeden jest policjantem, drugi pracuje w branży budowlanej.

Nokautujący Babyface

Kownacki noszący przydomek Babyface znokałtował dotąd 15 z 20 swoich przeciwników. Wszystkie walki wygrał zdecydowanie. Jego najmocniejszą stroną jest presja i wytrzymałość. Potrafi wyprowadzać ogromną liczbę ciosów. W ostatniej walce z Chrisem Arreolą obaj pięściarze zadali rekordowe jak na wagę ciężką 2172 uderzeń, z czego 667 doszło celu. Więcej zadał oczywiście Adam, choć staremu wyjadaczowi z Meksyku trzeba przyznać, że nie ustępował pola, walczył twardo i był bardzo dobrze przygotowany do starcia.

Z WILDEREM CZY JOSHUA

Zdaniem większości ekspertów Kownacki ma większe szanse na zwycięstwo z Wilderem niż Joshuą. Być może jednak się mylą. Był wymieniany jako kandydat do walki z Brytyjczykiem w 2019 r., ale odmówił ze względu na zbyt krótki czas przygotowań. Być może był to błąd, gdyż walkę wziął Meksykanin John Ruiz i niespodziewanie pokonał potężnego Anglika przez nokaut. Joshua zrewanżował mu się pod koniec roku, walcząc mądrze i wygrywając na punkty. Nie zdołał upokorzyć meksykańskiego walecznego wojownika. A kto wie, może z Wilderem wygra Fury, bo przecież w pierwszej walce był już blisko i to ten “cygański książę” stanie na drodze popularnego Adama do sławy.

Kto dla Adama Kownackiego?

  • Wilder lub Fury
  • Anthony Joshua
  • Kubrat Pulew

Wśród potencjalnych kandydatów do pojedynku z polskim nowojorczykiem wymieniano Kubrata Pulewa, ale menedżerowie nie zdążyli zakontraktować walki na galę 22 lutego.

Podczas pierwszej mojej walki sprzedali wszystkie piwo. Zabrakło piwa

Adam Kownacki

A może należałoby spytać, kto padnie pod lawiną ciosów polskiego czołgu?

WILDER SYMPATYCZNY

Co ciekawe Adam Kownacki i Deontay Wilder nie pałają do siebie antypatią. Ich sympatyczne rozmowy i żarty urozmaicały komentatorom transmisje pojedynków innych pięściarzy.

Cóż, jeśli staną naprzeciwko siebie z pewnością nie będzie tak miło. Choć należy zakładać, że ewentualne spory i przepychanki będą raczej zwykłą grą pod publiczkę, bo Adam Kownacki jest niezwykle sympatycznym człowiekiem i pokazuje za każdym razem wielką klasę. Tak sportową jak ludzką.

Tak więc Deontay, szykuj się, bo jeśli nie zdoła tego dokonać Fury, to Adam Kownacki odbierze ci pas. Z dziecinnym uśmiechem na ustach, a potem cię przytuli i pożartujecie o wyższości pierogów nad kebabami. Jesteś gotów, Deontay?!

Pierwsza wypłata za walkę – 700 dolarów. Przegrałem wszystko w kasynie

Adam Kownacki

O pas mistrza świata powalczy w tym roku co najmniej dwóch innych polskich bokserów. Szanse na wygraną w tych przypadkach będą znacznie mniejsze, ale trzymamy kciuki, panowie. Dobry boks to piękny sport.

Dla Adama 2019 r. był też wyjątkowy nie tylko z powodu zwycięstw i wspinania się po drabince na szczyt. 29 sierpnia żona Justyna urodziła mu dziecko – syna Kazimierza.

View this post on Instagram

My pride and joy.

A post shared by Adam Kownacki (@akbabyface) on

fot: screeny

Zobacz także

Ratunkowy plan Boeinga: wracamy do deski kreślarskiej

Anna Zielińska

Linia lotnicza rozdaje 50 tys. darmowych biletów dla turystów

Redakcja

Cyfrowa Europa. Polska 5G i 4.0

Anna Zielińska

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności