Sport

Czy w Szwecji powstanie stadion Lenina i komunistyczne sportowe imperium?

Do niedawna Varberg BoiS było mało znaną drużyną ze Szwecji. Kiedy jednak udało im się awansować do szwedzkiej ekstraklasy, okazało się, że muszą zmodernizować oni swój stadion. Jednym z chętnych do przeprowadzenia tych działań jest lokalny biznesmen, który chciałby zainwestować w stadion, ale jednocześnie doprowadzić do zmiany jego patrona i nazwać go imieniem Włodzimierza Lenina.

Stadion do wymiany

Paskbergsvallen, dotychczasowy stadion Varberg BoiS, został zbudowany w 1925 roku. Mieści 4500 widzów i przez wiele lat przechodził tylko drobne prace modernizacyjne. W związku z sukcesem drużyny, do której należy, musi zostać dostosowany do standardów szwedzkiej ligi. Władze miasta zdecydowały, że z tego względu stadion zmieni także nazwę. Lasse Diding, najbogatszy mieszkaniec miasta Varberg, zaproponował doskonałe warunki finansowe, ale patron którego wybrał dla stadionu wydaje się władzom miasta nie do przyjęcia.


Według Dziennik.pl, biznesmen udzielił wywiadu dla lokalnej gazety „Hallands Nyheter” i przyznał, że nowa nazwa stadionu to nie tylko spełnienie jego marzeń, ale też chęć pomocy klubowi, którego jest wiernym kibicem w pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Uznał, że “mecze na stadionie imienia Lenina z powodu jego nazwy będą opisywane przez media całego świata, na stronach klubów, które tu gościły i będzie to świetny, gigantyczny i w sumie tani PR dla klubu i miasta”.

Bogacz komunista ze Szwecji

Lasse Diding nie robi tajemnicy z faktu, że jest komunistą. Wręcz podkreśla, że pomimo osiągnięcia spektakularnego sukcesu w świecie kapitalizmu, wciąż ma swoje ideały i idoli z młodości. Przyznał, że zamierza walczyć o nazwę stadionu nawet przed sądem. Wierzy, że jako obywatel Szwecji i zasłużony mieszkaniec dla swojego miasta ma prawo domagać się, aby patronem lokalnego stadionu został Lenin.


Biznesmen już wcześniej wzbudzał kontrowersje na tle swoich poglądów. W należącym do siebie hotelu wybudował spa i łaźnię imienia Lenina, które stanowią kopię tego obiektu z St. Petersburga. Drugi należący do siebie hotel nazwał „Havana”, na cześć swojego drugiego idola Fidela Castro. Tym razem ma nadzieję, że uda mu się zapoczątkować tworzenie „komunistycznego sportowego imperium”. Czy i tym razem uda mu się wcielić swoje pomysły w życie?
Źródła: Sport.pl, Sport.dziennik.pl

Foto: Pixabay.com https://pixabay.com/photos/moscow-russian-architecture-russia-2105608/

NK

Zobacz także

Marcin Gortat kończy karierę koszykarza

Anna Zielińska

Bieg Urodzinowy w Gdyni. Zmarł jeden z uczestników

Anna Zielińska

Polska przegrała ze Szwecją i odpadła z Mistrzostw Europy!

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności