Sport

Denis Urubko sam podejmie próbę zdobycia szczytu Broad Peak

Denis Urubko, jeden z najbardziej niezwykłych aktywnych himalaistów z polskim paszportem podjął decyzję o samodzielnej próbie wejścia na szczyt Broad Peak. Z próby zdobycia szczytu na wysokości 8 051 metrów n.p.m wycofali się jego partnerzy, ale sam Urubko zdecydował się nie wsiąść do śmigłowca i podjąć próbę ataku szczytowego.

Próba zdobycia szczytu Broad Peak zimą

Urubko miał atakować szczyt w towarzystwie Lotty Hintsy i Dona Bowiego. Kanadyjczyk nie był w stanie kontynuować wspinaczki, gdyż dopadła go choroba płuc, której nie da się opanować wysoko w górach. Z powodów zdrowotnych wycofała się również Finka. Według Sport.pl, 30-letnia Finka miała uzasadniać swoją decyzję słowami:

– Kaszel, ból w klatce piersiowej, bóle pleców, krwawienie z nosa. Do tego złe prognozy pogody i przewidywany wiatr o sile 150 km/h prawie do końca naszej wyprawy. To wszystko zaważyło, że wróciłam do Skardu.

Denis Urubko zdecydował, że do końca lutego pozostanie na górze i podejmie próbę ataku szczytowego. Podobnie jak wielu innych himalaistów wyznaje on zasadę, że zima w górach kończy się wraz z ostatnim dniem lutego, a nie zgodnie z powszechnie przyjętym kalendarzem – 20 marca. Z tego względu świat himalaistów często nie uznaje polskiej wyprawy z 2013 roku pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego jako zimowego wejścia na szczyt. Oficjalnie grupa w składzie Tomasz Kowalski, Adam Bielecki, Artur Małek i Maciej Berbeka zdobyła Broad Peak 5 marca. Kowalski i Berbeka nie wrócili do obozowiska.

Kim jest Denis Urubko?

Urubko urodził się w Niewinnomyssku w Rosji. Był żołnierzem w armii Kazachstanu, a dziś jest znanym himalaistą i instruktorem wspinaczki, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum. Ma bardzo bogatą historię, jeśli chodzi o paszporty, jakimi się posługiwał. Miał obywatelstwo Związku Radzieckiego, następnie Kazachstanu. Od 2013 roku jest obywatelem Rosji, a od 2015 Polski. Poza osiągnięciami sportowymi zasłynął dzięki bohaterskiej akcji ratunkowej z 27 stycznia 2018 roku, kiedy wraz z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Batorem przerwał wyprawę na K2 i ruszył na ratunek Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi na Nanga Parbat. W godzinach nocnych wraz z Bieleckim pokonał jeden z najniebezpieczniejszych etapów trasy na szczyt Nanga Parbat, dzięki czemu udało się ocalić życie Revol.

Źródła: Sport.RadioZet.pl, Sport.pl

Foto: Denis Urubko pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Denis_Urubko.jpg

NK

Zobacz także

Legendarny piłkarz Pele jest w coraz gorszym stanie

Natalia Klimczak

Conor McGregor znów narozrabia! Już 18 stycznia porywczy Irlandczyk…

Redakcja

Czy Leo Messi odejdzie z FC Barcelony?

Natalia Klimczak

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności