Sport Wybór redakcji

Koniec wyprawy na Broad Peak. Urubko zmiotła lawina

Rosjanin Denis Urubko w tym roku nie zdobędzie Broad Peak. Samotny atak szczytowy posiadającego polskie obywatelstwo himalaisty zakończył się niepowodzeniem

Niepowodzenie…

W ostatnim tygodniu Denis Urubko przebywał sam na Broad Peak (8051 m n.p.m.). Jego wyprawowi partnerzy – Lotta Hintsa i Don Bowie musieli opuść główną bazę ze względu na stan zdrowia. Dziś rano samotnie ruszył na zimowy atak szczytowy na Broad Peak. Wejście o mały włos nie zakończyło się tragedią.
– Lawina ześlizgnęła mnie o 100 m, a potem spadłem 50 m z zerwaną liną. Wiatr był na szczycie 70-80 km. Na szczęście nie wpadłem do szczeliny. Mimo wszystko walczyłem. Wystarczy! – tak zakończenie ataku szczytowego na Broad Peak zrelacjonował na swoim facebookowym profilu.
Na szczęście skończyło się tylko na strachu. Urubko bez obrażeń wrócił do bazy. To koniec jego samotnej zimowej wyprawy na Broad Peak.

…samotnego wilka

Wcześniej udało się to czwórce Polaków: Adamowi Bieleckiemu, Arturowi Małkowi, Tomaszowi Kowalskiemu i Maciejowi Berbece. Dokonali tego 5 marca 2013 roku. Ale Urubko podważał wejście polskiej wyprawy na ten szczyt. Jego zdaniem zima kończy się ostatniego dnia lutego, dlatego zdecydował się na wyprawę teraz.
To nie pierwszy raz, gdy himalaista zdecydował się na samotny atak. Tak było też przed rokiem, gdy chciał sam zdobyć K2. Wtedy też zawrócił do bazy, a następnie opuścił polską wyprawę.

Anna Zielińska
Źródło: sport.pl/fb Foto: Facebook

Zobacz także

Zamaskowany masowy ślub na Filipinach

Anna Zielińska

Andrzej Duda pod ostrzałem. Zaczęła się prawdziwa kampania?

Redakcja

Marcin Gortat kończy karierę koszykarza

Anna Zielińska

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności