Sport

Rewolucja w piłkarskiej ekstraklasie. Od przyszłego roku zagra 18 drużyn

Polski Związek Piłki Nożnej jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie nowego formatu Ekstraklasy, przychylając się do propozycji klubów.

Kierunek reformy

Zarząd PZPN stosowną uchwałę podjął jednogłośnie. Od sezonu 2021/2022 w PKO Ekstraklasie ma występować 18 zespołów zamiast 16, a rozgrywki liczyć będą nie 37 a 34 kolejki bez podziału na grupę mistrzowską i spadkową. Oznacza to, że liga wróci do formatu, który obowiązywał do sezonu 1997/98.
W ciągu ostatnich 20 lat wielokrotnie zmieniano format najwyższej klasy rozgrywkowej piłki mnożnej w Polsce, ale zazwyczaj nie przynosiło to zbyt dobrego efektu. PZPN i Ekstraklasa S.A. krytykowane były wielokrotnie za częste zmienianie formatu rozgrywek.

Sporo do ustalenia

Zatwierdzenie reformy oznacza koniec systemu ESA-37. Obecny system obowiązuje ze zmianami od sezonu 2013/14. Polegał on na tym, że w rundzie zasadniczej każda z 16 drużyn gra 30 kolejek każdy z każdym, mecz i rewanż. Następnie dochodzi do podziału na górną i dolną ósemkę, gdzie w obu grupach każdy rozgrywał dodatkowe 7 spotkań. Te ustalenia wciąż obowiązują, a reforma wejdzie w życie wraz z zakończeniem kolejnego sezonu.
Szczegółowe zasady przeprowadzenia reformy pozostają jednak kwestią czasu. Uregulowania będzie potrzebowała przede wszystkim sprawa awansów i spadków w sezonie 2020/21 oraz podziału pieniędzy z tytułu praw telewizyjnych. PZPN wyraził “pełną gotowość do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach i konsultacjach dotyczących wszelkich aspektów zawodowej piłki nożnej w Polsce”.

Skąd zmiana?

Powiększenie rozgrywek może być zaskoczeniem, bo jeszcze w lutym 2018 Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA opowiadała się za pozostaniem przy 16 zespołach. Wtedy ograniczona się jedynie do zwiększenia liczby spadkowiczów o jednego.
Skąd zmiana? To efekt spotkania prezesa PZPN Zbigniewa Bońka z prezesami klubów ekstraklasy, którzy w większości opowiedzieli się za powiększeniem najwyższej klasy rozgrywkowej. Spółka zarządzająca rozgrywkami, nawet stojąc przy dotychczasowym stanowisku, musi zrealizować wolę klubów będących jej akcjonariuszami.
To już ósma zasadnicza zmiana formatu Ekstraklasy w ostatnim 25-leciu. Według Bońka najbliższa reforma powinna załatwić tę sprawę na dłuższy czas.

Anna Zielińska
Źródło PAP/PZPN foto:pixabay

Zobacz także

Legendarny piłkarz Pele jest w coraz gorszym stanie

Natalia Klimczak

Zmarł Jan Kowalczyk – legenda polskiego jeździectwa

Redakcja

Szokujące doniesienia z Kinszasy. Napad, groźby i atmosfera dziczy!

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności