Biznes Wybór redakcji

100 obwodnic w 10 lat?

Budowę 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km do 2030 roku zapowiedział rząd. Właśnie ruszyły konsultacje. A ile z tego uda się rzeczywiście zrealizować?

W ramach rządowego Programu powstać ma 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Miejsca do realizacji obwodnic wybrano m.in. w oparciu o natężenie ruchu, w tym ruchu ciężkiego, liczby wypadków i ich ofiar, koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju – deklaruje Ministerstwo Infrastruktury.

Na terenie miast zbiegają się wszystkie rodzaje ruchu: towarowego – samochodów ciężarowych i dostawczych, pasażerskiego – autobusów i samochodów osobowych, transportu miejskiego, rowerowego czy też pieszego. Dlatego tak ważne jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza tereny zurbanizowane – tłumaczy resort.

Nowe obwodnice mają też zwiększyć przepustowość sieci drogowej.

Pierwsze przetargi mają być ogłoszone jeszcze w tym roku.

Póki co, ruszyły konsultacje publiczne. Uwagi można zgłaszać do 20 marca 2020 r.:

  • na formularzu – przesyłając na adres e-mail: konsultacje100@mi.gov.pl,
  • na formularzu – przesyłając drogą pocztową na adres Departamentu Dróg Publicznych: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI),
  • na formularzu – składając osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna),
  • ustnie do protokołu w MI, ul. Chałubińskiego 4/6 w Warszawie (bud. A pok. 57a w godz. 9.00-15.00).

Anna J. Kowalska, fot. pixabay

Zobacz także

„Polskie Państwo Podziemne” – nowa apka IPN-u

Redakcja

353 km nowych dróg w ciągu najbliższych pięciu lat? Trzymamy za słowo!

Redakcja

Szefowa kampanii prezydenta Dudy ugryzła mieszkańca Milanówka

Marcin Dobski

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności