Biznes Wybór redakcji

100 obwodnic w 10 lat?

Budowę 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km do 2030 roku zapowiedział rząd. Właśnie ruszyły konsultacje. A ile z tego uda się rzeczywiście zrealizować?

W ramach rządowego Programu powstać ma 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Miejsca do realizacji obwodnic wybrano m.in. w oparciu o natężenie ruchu, w tym ruchu ciężkiego, liczby wypadków i ich ofiar, koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju – deklaruje Ministerstwo Infrastruktury.

Na terenie miast zbiegają się wszystkie rodzaje ruchu: towarowego – samochodów ciężarowych i dostawczych, pasażerskiego – autobusów i samochodów osobowych, transportu miejskiego, rowerowego czy też pieszego. Dlatego tak ważne jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza tereny zurbanizowane – tłumaczy resort.

Nowe obwodnice mają też zwiększyć przepustowość sieci drogowej.

Pierwsze przetargi mają być ogłoszone jeszcze w tym roku.

Póki co, ruszyły konsultacje publiczne. Uwagi można zgłaszać do 20 marca 2020 r.:

  • na formularzu – przesyłając na adres e-mail: konsultacje100@mi.gov.pl,
  • na formularzu – przesyłając drogą pocztową na adres Departamentu Dróg Publicznych: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI),
  • na formularzu – składając osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna),
  • ustnie do protokołu w MI, ul. Chałubińskiego 4/6 w Warszawie (bud. A pok. 57a w godz. 9.00-15.00).

Anna J. Kowalska, fot. pixabay

Zobacz także

„Wyprawka na koronawirusa”? Tego jeszcze nie było!

Redakcja

Mobbing w Amice i wyrok sądu dla dziennikarki, która opisała sprawę

Anna Zielińska

World Press Photo 2020. O główną nagrodę powalczy Polak

Anna Zielińska

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności