Fakty Wybór redakcji

10,5 mln zł kary za ścieki do rzeki! Kto zapłaci?

Do awarii kolektora doprowadzającego ścieki do oczyszczalni “Czajka” doszło 27 sierpnia. Ustalanie przyczyny awarii zajęło kilka dni. To była największa katastrofa ekologiczna oczyszczalni ścieków na świecie. Teraz na Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie nałożono ogromną karę. Czy zapłacą ją mieszkańcy?

Państwowe Gospodarstwo Wodne “Wody Polskie” informację o podwyższonej opłacie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wystawiły w czwartek. Jak informuje PAP, to pokłosie zrzutu ścieków do Wisły po awarii układu przesyłającego nieczystości do oczyszczalni “Czajka”, do której doszło w zeszłym roku.

Kwota, jaką Wody Polskie naliczyły na MPWiK, wynosi 10 501 540 zł.

“W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. MPWiK przysługuje prawo do wniesienia reklamacji w terminie 14 dni” – poinformowano w komunikacie przesłanym PAP.

“Koszty opłaty podwyższonej musi ponieść MPWiK i nie mogą być one w żaden sposób przerzucone na mieszkańców. Zgodnie z ustawą o Zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzania ścieków, tego rodzaju koszty spółek wodno-kanalizacyjnych są niekwalifikowalne i nie mogą być wliczane w opłaty za wodę i ścieki” – podkreśliły Wody Polskie.

MPWiK zrzut ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do Wisły rozpoczęło 28 sierpnia ub. r., kiedy awarii uległ drugi rurociąg układu przesyłowego. Dzień wcześniej zepsuł się pierwszy. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

9 września uruchomiono tymczasowy rurociąg, którym ścieki płynęły do oczyszczalni. Od 16 listopada ścieki do “Czajki” znów płyną w układzie przesyłowym pod dnem rzeki.

Anna J. Kowalska, fot. MPWiK

Zobacz także

Afera z F1. Rywale mówią o skandalu i oszustwie

Anna Zielińska

Janusz Korwin-Mikke o PiS: oni są gorsi niż Hitler! Gdyby mógł, to by ich…

Redakcja

W Sopocie klubom go-go mówią „nie!”

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności