Biznes Wybór redakcji

Nie ma jak w domu: rodacy masowo wracają do Polski!

Ponad 30 tys. osób w ostatnich dniach zgłosiło chęć powrotu do kraju. To wynik akcji #LOTdoDomu. Polskie Linie Lotnicze organizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać obywateli Polski do domu. Jednak za bilet muszą zapłacić sami zainteresowani.

Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, udostępnione zostały trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą.

Pierwsza: realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie naszego kraju będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy, czyli:

  • małżonkowie obywateli polskich,
  • dzieci obywateli polskich,
  • osoby posiadające Kartę Polaka,
  • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Te loty czarterowe, które wcześniej zostały już zarezerwowane, odbędą się więc bez przeszkód.

Druga: specjalne czartery LOT-u

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać naszych obywateli do domu. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy, którzy na stałe związani są z Polską (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u: www.lot.com.

Zaplanowane dodatkowe loty odbędą się m.in. z: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty, Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Trzecia: loty według zapotrzebowania

Osoby znajdujące się w miejscach, do których LOT nie organizuje specjalnych przelotów, będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu.

PLL LOT będą analizować na bieżąco liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości zorganizowania lotu. Zapotrzebowanie będzie można zgłosić za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy zakupowej LOT-u „Lot do domu”: LOTDoDomu.com.

Zryczałtowane ceny za bilety

Żeby powrócić do Polski specjalnymi lotami organizowanymi przez PLL LOT, podróżujący będą musieli jednak kupić bilety samodzielnie. Zapłacą za nie zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość zależy od kierunku, z którego realizowany będzie przelot. Pozostałe środki dopłaci polski rząd.

Jak wskazał p.o. rzecznika prasowego Polskich Linii Lotniczych LOT Michał Czernicki, jeżeli chodzi o trasy europejskie bilety będą kosztować w granicach 400 do 800 złotych, a jeżeli chodzi o trasy długodystansowe od 1600 do 2400 złotych”.

Anna J. Kowalska, źródło: PAP, LOT, fot. LOT

Zobacz także

Skandal! Radny PiS wysyłał uczniom swoje nagie zdjęcia

Redakcja

Kamiński kontratakuje. Szykuje się duży skandal!

Redakcja

RODO na szkolnej stołówce

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności