Biznes Wybór redakcji

500+: będzie czy nie będzie? Będzie…

Program “Rodzina 500+” reklamowany jest jako finansowy fundament wsparcia rodzin. Program wszedł w życie w 2016 roku. Przez te cztery lata zmieniły się zasady i kryteria przyznawania tego świadczenia wychowawczego, nie zmieniło się jedno… Od samego początku systematycznie w mediach pojawiają się informacje na temat jego zakończenia. Dziś wiemy więcej!

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze działa w rozszerzonej formule – przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Wbrew pojawiającym się informacjom medialnym nie ma planów zakończenia programu 500+ – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Jak zapewniła, choć nie ma planów waloryzacji tego świadczenia, program będzie realizowany w kolejnych latach.

Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji, że rok 2021 może być ostatnim, w którym obowiązywałby program minister powiedziała, że “absolutnie nie ma takich planów rządowych w żadnym zakresie”.

“Celem wprowadzenia tego świadczenia była inwestycja w rodzinę, podniesienie dzietności, ale także zwrócenie uwagi na godność rodziny. Te wskaźniki zostały osiągnięte. Na tym etapie pracujemy przede wszystkim nad strategią demograficzną” – powiedziała PAP Maląg.

Jak dodała, założenia do strategii jej resort przedstawi “najpóźniej pod koniec czerwca”. W opinii minister Maląg ta strategia pokaże, w jakim kierunku powinno iść wsparcie do rodzin. Podsumowała także, że do tej pory do polskich rodzin zostało przekazane ponad 95 mld zł. Kontynuowane mają być również programy: Maluch plus i Dobry start.

Program “Rodzina 500+” ruszył 1 kwietnia 2016 roku, zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Anna J. Kowalska, źródło: PAP

Zobacz także

Jolkagate – czy to już koniec?

Redakcja

Sexting – czym jest i jak zagraża naszym dzieciom?

Redakcja

W Sopocie klubom go-go mówią „nie!”

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności