Fakty Wybór redakcji

Liczy na rozsądek hierarchów kościoła

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zaapelował do prymasa Polski oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, żeby w trybie natychmiastowym zawieszono msze święte. Co na to władze kościoła?

Biedroń podczas konferencji przed Pałacem Prezydenckim przypomniał, że środową decyzją rządu zamykane są szkoły, przedszkola, uczelnie, urzędy czy instytucje kultury.

“W związku z tym chciałbym zaapelować do hierarchów Kościoła katolickiego, żeby postąpili podobnie jak hierarchowie innych kościołów w innych krajach” – podkreślił.

Kandydat Lewicy przywołał przykłady Włoch i Słowacji.
Jak dodał, Kościół odgrywa dużą rolę w życiu Polaków i wielu wiernych będzie uczestniczyć w niedzielnych mszach, a przecież same apele o stosowanie higieny, przyjmowanie komunii na rękę czy podzielenie mszy na kilka dziennie, nie rozwiążą problemu.

“Mam apel do pana prymasa Polski abp Wojciecha Polaka oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego, żeby w trybie natychmiastowo zawieszono msze święte, żeby nie odbywały się msze święte, które podobnie jak wszystkie inne zgromadzenia narażają wiernych na zarażenie się koronawirusem” – powiedział europoseł.

Podkreślił, że liczy na rozsądek hierarchów i księży w tej sprawie.

“Można za pomocą transmisji radiowych czy telewizyjnych, internetowych, modlić się, być w tej wspólnocie, nie trzeba narażać innych na to niebezpieczeństwo” – podkreślił polityk. Zaapelował także, aby premier i pozostali kandydaci jednoznacznie wypowiedzieli się w tej sprawie.

We wtorek abp. Stanisław Gądecki wystosował list, w którym poprosił o… zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Dzień później z kolei przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało się odbyć w dniach 12-13 marca, na późniejszy termin. Abp Gądecki zapowiedział też na 12 marca zebranie Rady Stałej KEP. Z pewnością podjęty zostanie temat odwołania mszy i nabożeństw na czas pandemii.

Anna J. Kowalska, źródło, fot. : PAP, FB

Zobacz także

Szwedzi testują polski zestaw do edukacji seksualnej

Anna Zielińska

Kamerą go! Grillowanie Grodzkiego pachnie tragifarsą

Redakcja

Turcja twierdzi, że grecka straż przybrzeżna strzelała do migrantów

Natalia Klimczak

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności