Fakty Kontrowersje Wybór redakcji

Burza po pokazaniu przez posłankę PiS obraźliwego gestu w Sejmie

Podczas głosowania nad nowelą, na mocy której media publiczne dostaną kolejne 2 mld zł, posłanka PiS Joanna Lichocka pokazała środkowy palec w kierunku opozycji.

Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że to też środkowy palec pokazany chorym na raka, bo zanim doszło do wieczornej debaty i głosowania, wyszli z inicjatywą, że wspomniane 2 mld zł powinny być przekazane na onkologię, a nie propagandę serwowaną przez media publiczne.

Podczas debaty lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że pieniądze zamiast na telewizję publiczną powinny być wydane na onkologię. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że mediów publicznych już nie ma, a owe 2 mld zł są przekazywane de facto na telewizję PiS.

Lichocka pokazuje “fuck you”

TVP broniła Lichocka: – Informuję, że PiS ma większość w Sejmie i odrzuci ten wniosek jako próbę zniszczenia mediów publicznych. Media publiczne, TVP, Polskie Radio, powinny istnieć i służyć Polaków – mówiła. Gdy usiadła na swoje miejsce, zaczęła środkowym palcem przesuwać pod okiem, by ostatecznie pokazać go w kierunku opozycji. W tym czasie uśmiechała się dwuznacznie.

Opozycja odebrała to jednoznacznie. Poseł PO Sławomir Nitras domagał się stanowczej reakcji ze strony marszałek Sejmu, Elżbiety Witek.- To nie jest brak kultury, to jest brak pokory i to jest arogancja władzy w najczystszym wydaniu. Dlatego pani marszałek, oczekujemy od pani reakcji. To pani, nie my, to pani powinna skierować wniosek o ukaranie Lichockiej do komisji etyki poselskiej – mówił w Sejmie. 

Gdybym chciała pokazać gest środkowego palca posłom PO, którzy po chamsku zachowywali się na sali plenarnej to bym to zrobiła
Posłanka PiS Joanna Lichocka

Lichocka brnie

Co na to Lichocka? “Szanowni Państwo, gdybym chciała pokazać gest środkowego palca posłom PO, którzy po chamsku zachowywali się na sali plenarnej to bym to zrobiła. Przesuwałam dwukrotnie palcem pod okiem, energicznie bo byłam zdenerwowana. Nic więcej , a politycy PO sądzą po sobie. To ich styl” – napisała tuż po incydencie Lichocka.

Później były tylko głupsze wyjaśnienia, choć sieć obiegło nagranie, na którym posłanka celowo pokazuje środkowy palec. Na sali plenarnej przedstawiała swoją wersję wydarzeń prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale po jego minie można sądzić, że nie uwierzył w jej zapewnienia.

“Kochani, drodzy, szanowni – hejt i szczucie POstkomuny faktycznie wylał się na mnie spory. Zwykle jestem odporna, ale bardzo dziękuję za słowa wsparcia. Bardzo się przydają, dziękuję. :)” – Lichocka przeszła z narracji o tym, że zmanipulowano całą sytuację, do prób robienia z siebie ofiary.

Zachowanie Lichockiej może tym bardziej bulwersować, że minęło zaledwie kilkanaście godzin od jej protestu przeciwko wprowadzaniu nienawiści i przemocy do życia publicznego. W odpowiedzi na gwizdy i obraźliwe okrzyki w kierunku prezydenta Andrzeja Dudy w Pucku i Wejherowie, Lichocka wniosła do Sejmu uchwałę. “Sejm wyraża najwyższe oburzenie wobec barbarzyńskich zachowań wymierzonych w autorytet polskiego państwa” – głosi jej treść. “Chcemy zwrócić uwagę na to, że w walce politycznej muszą być granice i tymi granicami jest prestiż państwa, autorytet polskiego państwa, szacunek do instytucji polskiego państwa. Ta uchwała powstała z poczucia smutku i zażenowania, że część klasy politycznej jest w takim kryzysie postrzegania czym są wartości związane z polskim państwem” – mówiła PAP przedstawicielka wnioskodawców.

“Jeżeli ktoś chce być twarzą poselskiej uchwały potępiającej nienawiść i agresję w życiu publicznym, to nawet jak jest brutalnie atakowanym to powinien mieć w sobie siłę i przeprosić gdy poniosą go złe emocje na sali sejmowej” – skomentował zachowanie Lichockiej europoseł Joachim Brudziński, jeden z najbliższych współpracowników prezesa Kaczyńskiego.

MAD

Zobacz także

Psy, gangsterzy czy kibole? Zwycięzcą kinowego wyścigu będzie…

Redakcja

Linia lotnicza rozdaje 50 tys. darmowych biletów dla turystów

Redakcja

Kolejna dziennikarka TVP z fuchą w państwowej spółce

Dominika Adami

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności