Wybór redakcji

Meksyk: 9900-letni szkielet w zatopionej jaskini

W malowniczych podwodnych jaskiniach Tulum w Meksyku odnaleziono szkielet, którego badania pozwoliły na wydatowanie go na około 9900 lat. To spektakularne znalezisko przyczyniło się do pogłębienia wiedzy o pierwszych mieszkańcach półwyspu Jukatan. Okazało się, że został on zasiedlony na długo przed pojawieniem się cywilizacji Majów.

Szkielet kobiety i sekrety sprzed wieków

Przepiękna jaskinia Chan Hol nieopodal stanowiska archeologicznego Tulum w stanie Quintana Roo w Meksyku ukazała się być grobowcem dla kobiety, która żyła około 9900 lat temu. Zmarła ona w wieku około 30 lat i jest najlepiej zachowanym szkieletem spośród 10 znalezionych w tej jaskini. Miała około 164 cm wzrostu, jej dieta była w dużej mierze oparta na słodkich owocach. Zanim zmarła, cierpiała na bóle zębów, ale także na wiele innych schorzeń kostnych, w tym artretyzm. W czasach jej życia zapadliska służyły jako schronienie, nie było w nich wody.

Dzięki badaniom antropologicznym udało się ustalić, że region ten był zamieszkany przez co najmniej dwie różne grupy etniczne osadników. Osiedli oni na tym obszarze na ponad 8 tysięcy lat przed pojawieniem się Majów. Szkielet oznaczony jako Chan Hol 3 pomoże teraz znaleźć odpowiedzi na wiele innych pytań, jakie zadają sobie badacze.

Mężczyzna z Chan Hol

W 2006 roku w Chan Hol niemieccy nurkowie znaleźli szczątki młodego mężczyzny. Aby do nich dotrzeć, musieli przepłynąć około 550 metrów przez ciemne i niebezpieczne przestrzenie jaskini. Dzięki temu odkryciu, przez kolejne trzy lata naukowcy z Museo del Desierto de Coahuila w Meksyku przeprowadzili szczegółowe badania w obszarze odnalezienia szkieletu. Szkielet mężczyzny z Chan Hol jest zachowany w około 60 procentach, co stanowi dobry materiał badawczy. Zazwyczaj szkielety znalezione w jaskiniach są gorzej zachowane. Dzięki badaniom zębów udało się ustalić, że zmarł on dość młodo, a sposób ułożenia ciała wskazuje na to, że nie znalazł się tam przypadkiem, a był to celowy pochówek. Kości wydatowano na jeszcze starsze od Chan Hol 3. Uważa się, że mężczyzna żył ponad 10 tysięcy lat temu.

W okresie życia obojga opisanych osób Jukatan był suchą sawanną, a jaskinie dawały ludziom dostęp do słodkiej wody i chłód. W późniejszym okresie poziom morza podniósł się o około 150 metrów i jaskinie zostały zalane. Szczątki z Jukatanu są niewiele młodsze od najstarszych znalezionych w tym obszarze, które datowane są na 13 tysięcy lat (Chan Hol 2). Dalsza analiza szkieletów i zestawienie tych wyników z badaniami geologicznymi powinny ukazać jeszcze głębszy obraz losów tego obszaru.

Źródła: https://www.o2.pl/artykul/odnaleziono-9900-letni-szkielet-w-zatopionej-jaskini-nowe-odkrycie-naukowcow-6477492016801921a?fbclid=IwAR0A42ZDRWFqD9w5Ou6zJoY5_tuhSK8Yheg3zZCr2Ijp29aIolVCoCNN2-g

archeowiesci.pl/2010/09/15/stary-szkielet-z-jukatanskiej-jaskini/

https://www.discovermagazine.com/planet-earth/the-hard-life-and-mysterious-death-of-chan-hol-3-woman-found-in-mexican

Foto: Zrzut ekranu z https://www.discovermagazine.com/planet-earth/the-hard-life-and-mysterious-death-of-chan-hol-3-woman-found-in-mexican

NK

Zobacz także

Stan wojenny przez koronawirus? Rośnie niepokój na świecie…

Redakcja

Wierzyła, że nie dożyje 17 urodzin – kim jest Billie Eilish?

Redakcja

Dziennikarz TVP prosi: “Poranimy się przez kampanię, krew sączy się, nie pozabijajmy się”

Marcin Dobski

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności