Biznes Wybór redakcji

Milionowe grzywny dla Twittera i Facebooka

Za odmowę przeniesienia do Rosji serwerów z danymi użytkowników tych serwisów, Sąd w Moskwie nałożył w czwartek grzywny na portale społecznościowe Twitter i Facebook w wysokości po 4 mln… rubli. Czy niespełna 63 tys. USD to wysoka kara dla takich koncernów?

Jak donosi PAP, „sprawę administracyjną rozpatrywał sędzia pokoju. Uznał on, że oba portale dopuściły się naruszenia przepisów dotyczących sfery danych osobowych.”

Co ciekawe, na posiedzeniu nie było ani przedstawicieli Facebooka i Twittera, ani reprezentantów państwowego regulatora mediów – urzędu Roskomnadzor, który domagał się ukarania obu serwisów.

Już wcześniej, dokładnie rok temu, Facebook i Twitter zostały ukarane grzywnami, na podstawie przepisów dotyczących “niedostarczenia danych”. Wówczas obie firmy miały zapłacić po 3 tys. rubli (ok. 47 dolarów amerykańskich). Twitter próbował nawet odwołać się do Sądu Najwyższego od tej kary, ale 27 grudnia 2019 r. sąd odrzucił apelację.

Wtedy też pod obrady parlamentu trafił projekt ustawy, który przewidywał wyższe kary: od 1 mln do 6 mln rubli, a za powtórne naruszenie nawet 18 mln rubli (283,5 tys. USD).

Dwa tygodnie temu (31 stycznia) Roskomnadzor wszczął postępowanie administracyjne przeciwko Facebookowi i Twitterowi na podstawie nowych przepisów. Urząd uznał, że obie firmy nie dostarczyły informacji dowodzących, że dane rosyjskich użytkowników portali są na serwerach fizycznie znajdujących się w Rosji.

W Rosji od 2015 roku obowiązuje ustawa o lokalizacji danych osobowych. Zgodnie z nią każda firma, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji, wykorzystując serwery znajdujące się na terytorium tego kraju.

Anna J. Kowalska, fot. pixabay

Zobacz także

Prezydent Duda o związkach partnerskich: temat służy kryciu afer rządu

Marcin Dobski

TVP na haju po Zenku. Oni naprawdę to napisali! Nie uwierzysz.

Redakcja

Żabka ma kłopoty, franczyzobiorcy ogromne długi!

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności