Kontrowersje Wybór redakcji

Mleko wywołuje raka piersi? To nie żart!

Badania kanadyjskich naukowców udowadniają, że rozwój raka piersi może mieć związek ze spożywaniem dużej ilości produktów mlecznych. Naukowcy przeanalizowali konsumpcję nabiału u prawie 53 tys. kobiet w ciągu 8 lat. Wyniki są zaskakujące…

Hipokrates uważał mleko za najdoskonalszy pokarm, jaki stworzyła natura. Także Koran bardzo je ceni – i obiecuje w raju strumienie mleka i miodu.

Krowie mleko uchodzi powszechnie za cenne źródło białka i wapnia, niezbędnych w zbilansowanej diecie. Zawiera większość potrzebnych witamin.

Do tej pory Instytut Żywności i Żywienia zalecał dorosłym co najmniej dwie szklanki mleka dziennie, a dzieciom i młodzieży nawet więcej. Przeciwnicy białego napoju twierdzili uparcie, że mleko krowie jest pokarmem odpowiednim dla cieląt, a nie dla ludzi. Według nich mleko powoduje złamania kości, nowotwory piersi, jajnika i prostaty, zaburzenia hormonalne i niedoczynność wydzielających hormony gruczołów, choroby serca i kamienie nerkowe, alergie i problemy z przewodem pokarmowym, otyłość, zaćmę i zaostrzenie choroby wrzodowej.

Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń: mleko szkodzi!

Kanadyjscy naukowcy udowadniają, że rozwój raka piersi może mieć związek ze spożywaniem dużej ilości produktów mlecznych. Przeanalizowali konsumpcję nabiału u prawie 53 tys. kobiet w ciągu 8 lat. Wzięli pod uwagę uwarunkowania genetyczne uczestniczek badania, ich aktywność fizyczną oraz to, czy piją alkohol i czy mają dzieci.

W trakcie trwania badania zdiagnozowano 1057 przypadków raka piersi. Zdaniem autorów badań wnioski są jednoznaczne: osoby spożywające duże ilości krowiego mleka są bardziej narażone na rozwój raka piersi w porównaniu z tymi, które piją go niewiele albo zastępują innym produktami.

Jak powiedział autor badania, dr Gary Fraser osoby, które zastępują tradycyjne mleko sojowym, są zdecydowanie mniej narażone na rozwój nowotworu. Z obserwacji wynika, że spożywanie zaledwie jednej czwartej do jednej trzeciej szklanki mleka dziennie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, nawet o 30 procent.

Z kolei spożywanie jeszcze większej ilości mleka oznacza już wzrost ryzyka o 50 proc., a u osób pijących 2-3 filiżanki dziennie zagrożenie wzrasta do nawet 70-80 procent.

Naukowcy nie zauważyli jednak żadnego związku między zachorowalnością na raka a poziomem tłuszczu w spożywanym mleku. Bezpieczniej jednak nie wybierać mleka pełnotłustego.

Zdaniem autorów badań związek między rakiem piersi a mlekiem może wynikać z dużej zawartości hormonów płciowych w mleku krowim. Jest to związane z faktem, że nawet 75 proc. stada mlecznego w hodowli jest w ciąży.

Anna J. Kowalska, źródło: pacjenci.pl, portal.abczdrowie.pl, PAP, fot. pixabay

Zobacz także

Zdobyła szczyt Śnieżki w szortach i staniku

Redakcja

Miliardy złotych dla TVP i Polskiego Radia. Co podpisał Andrzej Duda?

Redakcja

Kolejny cios w ZM Henryk Kania. Nadszedł ze strony Alior Banku

Anna Zielińska

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności