Wybór redakcji

Nie będzie 2 miliardów dla TVP i PR? PiS przegrało głosowania

Takiego zwrotu akcji nikt się nie spodziewał! Sejmowa komisja kultury i środków przekazu chce odrzucenia nowelizacji, zakładającej przyznanie 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. PiS przegrało w tej sprawie dwa głosowania w komisji kultury mimo, że ma w niej większość! Decyzja komisji jest zgodna ze stanowiskiem Senatu.

Przegrana PiS w głosowaniach ws. tzw. rekompensaty abonamentowej dla TVP i PR jest o tyle zaskakująca, że w komisji kultury i środków przekazu partia rządząca ma większość – 16 członków na 31 posłów jest. W środę komisja przeprowadziła głosowania w dwóch sprawach – pierwsze dotycząc opinii wobec uchwały Senatu, który odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, drugie – ws. nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.

“Za tym, by rekomendować odrzucenie ustawy także Sejmowi, opowiedziało się 14 posłów, przeciw było 10 parlamentarzystów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Na posiedzeniu nieobecnych było kilku polityków Prawa i Sprawiedliwości. PiS przegrał też drugie głosowanie w komisji. Jej sprawozdawcą chciała zostać posłanka PiS Joanna Lichocka, ale w głosowaniu wygrała Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Wielgus otrzymała 14 głosów, Lichocka – o dwa mniej ” – poinformował Business Insider.

Gigantyczna kwota 1,95 mld zł miała zrekompensować Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu wpływy “utracone” z abonamentu, czyli te środki, które nie zostały wpłacone przez odbiorców TVP i PR, a którzy z płacenia daniny zostali zwolnieni. To trzecia rekompensata, która miała z tego tytułu zostać przekazana mediom publicznym.

W czwartek Sejm będzie głosował nad uchwałą Senatu, który odrzucił ustawę wprowadzającą rekompensatę dla mediów publicznych.

Źródło: Business Insider

Zobacz także

Panie Solorz, kasa na stół! To sprawa honorowa, Słońce Polsatu…

Redakcja

Borys Szyc atakuje ostro TVP. Czy jest na celowniku Latkowskiego?

Redakcja

Wyjątkowa tragedia: w okrutnych torturach zginęły policyjne psy

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności