Biznes Wybór redakcji

Płacz i płać… Uwaga na nowy podatek!

W 2019 r. w przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawił się nowy podatek. Wpływy z niego uzyskane mają być wykorzystane na stworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Podatek dotyczy wszystkich. Czy wszyscy jednak o nim wiedzą?

W tym roku po raz pierwszy zapłacimy „daninę solidarnościową”. Nowo wprowadzone przepisy dotyczą wszystkich podatników PIT. Podatek pobierany będzie jednak od nadwyżki dochodu ponad kwotę 1.000.000 zł w danym roku podatkowym.

Nowy podatek należy wykazać w deklaracji DSF-1 składanej do końca kwietnia.

Z założenia danina solidarnościowa ma dotyczyć osób zarabiających powyżej miliona zł rocznie i wynosi 4 proc. od dochodu przekraczającego 1 mln zł.

Podatek ten zapłacą pracujący na etacie, na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy kontrakcie menedżerskim, ale i osoby zarabiające na wynajmie mieszkań (jeśli płacą podatek według skali) oraz sprzedających papiery wartościowe.

Jednak – jak się okazuje – nie wszyscy milionerzy zapłacą „daninę”.

Podatek ominie część twórców mających działalność gospodarczą. Podatku unikną… prowadzący działalność gospodarczą: twórców, programistów, wynalazców, twórców wzorów przemysłowych i użytkowych czy też zarabiających na produktach leczniczych. Nowy podatek nie obejmie też sprzedaży nieruchomości, np. domu lub mieszkania, pod warunkiem że została dokonana poza działalnością gospodarczą.

Anna J. Kowalska, fot. pixabay

Zobacz także

Australia płonie! Niebywała tragedia wpłynie na nas wszystkich.

Redakcja

One tam się tylko dobrze bawiły. The Sun kręci aferę z niczego?

Redakcja

Oficjalny koniec OFE. Składki trafią do IKE lub ZUS

Anna Zielińska

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności