Wybór redakcji

Po wygwizdaniu Dudy PiS wnosi projekt uchwały

Podczas wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy na obchodach setnej rocznicy przyłączenia Polski do morza z tłumu słychać były krytyczne okrzyki. Skandowano hasła takie jak “będziesz siedział”, “marionetka” czy “republika banasiowa”. Teraz grupa posłów PiS złożyła projekt uchwały odnoszący się bezpośrednio do tych wydarzeń. Napisano w nim, że 10 lutego w Wejherowie i Pucku doszło do “bezprzykładnego ataku na prezydenta RP”.

“Sejm Rzeczypospolitej wyraża najwyższe oburzenie wobec barbarzyńskich zachowań wymierzonych w autorytet polskiego państwa oraz w przebieg ważnych dla tożsamości mieszkańców Pomorza i całego kraju uroczystości stulecia zaślubin Polski z morzem. Sejm RP wyraża ubolewanie, że żadna ze służb strzegących porządku publicznego nie zareagowała odpowiednio, by uniemożliwić chuliganom zakłócanie państwowych uroczystości i wyraża nadzieję, że w przyszłości służby te będą umiały skutecznie obronić polskie państwo przed podobnymi atakami” – głosi projekt stanowiska.

– Chcemy zwrócić uwagę na to, że w walce politycznej muszą być granice i tymi granicami jest prestiż państwa, autorytet polskiego państwa, szacunek do instytucji polskiego państwa. Ta uchwała powstała z poczucia smutku i zażenowania, że część klasy politycznej jest w takim kryzysie postrzegania czym są wartości związane z polskim państwem – wyjaśniła przedstawicielka wnioskodawców posłanka PiS Joanna Lichocka.

Jej zdaniem część polityków, w tym kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska (również obecna na obchodach przyłączenia Polski do morza) uczestniczyła i pochwala wydarzenia z Pucka i Wejherowa. – Najbardziej szokujące jest to, że robi to osoba, która aspiruje do stanowiska prezydenta. Małgorzata Kidawa-Błońska pokazała, że zupełnie nie spełnia podstawowych kryteriów do pełnienia tej funkcji – powiedziała Lichocka.

Co na to opozycja? Przewodniczący Platformy Borys Budka uważa, że projekt uchwały PiS “to szczyt hipokryzji”. Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała natomiast, że będąc politykiem należy spodziewać się różnych reakcji na wypowiadane słowa czy podejmowane decyzje. – Na tej samej uroczystości w Pucku spotkałam się z atakami ze strony innych środowisk, bo tam było wiele środowisk, polityk musi rozmawiać z każdym, każdego wysłuchać i wszystkich Polaków traktować w dokładnie ten sam sposób – zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Podczas poniedziałkowych uroczystości upamiętniających setną rocznicę zaślubin Polski z morzem w Pucku i Wejherowie grupa ludzi skandowała krytyczne wobec prezydenta i rządu PiS hasła. Manifestujący gwizdali podczas przemówienia prezydenta, wykrzykiwali hasła “marionetka”, “będziesz siedział” czy “republika banasiowa”, mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak “Konstytucja”, “Duda jesteś wstydem narodu”.

Zobacz także

Prezydent apeluje o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa

Dominika Adami

Dlaczego Joanna Kulig odmówiła roli w dużej amerykańskiej produkcji?

Anna Zielińska

Wojna w opozycji. O co się tak pożarli?

Dominika Adami

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności