Wybór redakcji

Wkrótce zobaczymy twarze członków dynastii Piastów

Do końca 2020 roku potrwają badania szczątków kostnych Piastów pochowanych w Kaplicy Królewskiej i krypcie katedry w Płocku. Projekt „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych” rysuje się jako najbardziej spektakularny spośród wszystkich badań przeprowadzonych jak dotąd na szczątkach członków tej dynastii.

Groby, władcy i badacze

O prowadzonych, w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, badaniach nad nekropolią piastów opowiedzieli w czwartek biskup tej diecezji Piotr Libera oraz kierownik projektu prof. dr hab. Marek Figlerowicz. Pobrane próbki materiału kostnego z pochówków przedstawicieli dynastii Piastów w płockiej katedrze mają zostać poddane wszechstronnym badaniom, w tym datowaniu i analizom DNA. Badania są realizowane w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wspomniane próbki zostały pobrane podczas prac w latach 2018-19.

Najbardziej ekscytującym elementem badań wydaje się zaplanowana rekonstrukcja twarzy na podstawie trójwymiarowych czaszek stworzonych dzięki zbadaniu szczątków kostnych Piastów. Badacze mają nadzieje, że uda się ich dokonać do grudnia 2020 i zaprezentować na konferencji prasowej w Płocku.

Których Piastów dotyczą badania?

Jak napisał portal Dzieje.pl, „w kaplicy Królewskiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku pochowani są Władysław I Herman (1043-1102) oraz jego syn Bolesław III Krzywousty (1086-1138) – za ich panowania miasto to było stolicą Polski. W krypcie bazyliki spoczywają także szczątki 14. książąt mazowieckich oraz księżniczki litewskiej. Pochowani są tam m.in.: Bolesław IV Kędzierzawy (1122-1173), Konrad I Mazowiecki (1187-1247), Bolesław II Płocki (1251-1313), Siemowit III Starszy (1320-1381) i Janusz II Mazowiecki (1455-1495), a także Gaudemunda-Zofia (zm. 1288 r.), córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego (1251-1313)”.

Kaplica, w której zostali pochowani, została odrestaurowana w latach 2016-17. Prace związane były między innymi z odnowieniem sarkofagu Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Renowacji poddano także insygnia władców, malowidła ścienne, XVIII-wieczną posadzkę i zdobioną kratę wejściową. Niestety, nie podano szczegółów na temat ewentualnych znalezisk w postaci elementów odzieży, czy biżuterii. O tym wszystkim będzie mowa dopiero podczas spotkania zwieńczającego projekt. Badacze chcieliby także pobrać próbki DNA z kilku innych pochówków, aby utworzyć jak najdokładniejsze drzewo genealogiczne Piastów.

Źródła: Dzieje.pl, portalplock.pl

Foto: Katedra w Płocku https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Plock_Cathedral_aerial_photograph_2019_P01.jpg

NK

Zobacz także

Kamerą go! Grillowanie Grodzkiego pachnie tragifarsą

Redakcja

Wielkimi krokami nadchodzi pojedynek gigantów. A promuje…

Redakcja

Schetyna rezygnuje ze startu w wyborach na szefa PO

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności