Kontrowersje Wybór redakcji

Zabiłby Polaków, udawał, że strzela… Kontrowersyjny wyrok sądu

Wzajemne przeprosiny oraz zapłata przez obie strony po 10 tys. złotych: taki wyrok wydał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w sprawie niemieckiego przedsiębiorcy nagranego z ukrycia przez Natalię Nitek-Płażyńską, która była jego pracownicą.

Hans G. wykrzykiwał m.in. że Polacy to “idioci” i “zabiłby wszystkich Polaków”. O sobie mówił, że jest hitlerowcem. Natalia Nitek-Płażyńska zdecydowała się nagrać i pozwać byłego pracodawcę. Zażądała przeprosin oraz zapłaty 150 tys. zł na rzecz muzeum Stutthof.

Jednak zdaniem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, “obie strony postąpiły w sposób niegodny, który podważa podstawowe wartości, na których opiera się demokratyczne społeczeństwo”.

Sąd zdecydował, że to Nitek-Płażyńska musi przeprosić Hansa G. za to, że go nagrywała.

Nie mam zamiaru spełniać tego wyroku. Korzystając ze wsparcia prawników, zamierzam wystosować odpowiednią skargę kasacyjną do sądu – powiedziała w Polskim Radiu 24 Natalia Nitek-Płażyńska.

Jej zdaniem “wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku jest wyrokiem absolutnie odwrotnym do tego, jak wyglądał wyrok w pierwszej instancji”.

– Wyrok ten był bardzo dobry – akcentujący naszą trudną historię polsko-niemiecką i potrzebę pewnej wrażliwości w dzisiejszych relacjach polsko-niemieckich – zaznaczyła.

Jak dodała Nitek-Płażyńska, w wyroku pierwszej instancji opisano także “jakie etyczne i moralne normy zostały złamane przez Hansa G., który dziś – kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej, dalej zwie się hitlerowcem, nazistą i nawołuje do zabijania Polaków”.

W sądzie apelacyjnym zaś dowiedzieliśmy się, że to moje postępowanie – czyli osoby, będącej pracownikiem firmy, w której pracodawca zachowuje się w sposób skandaliczny, przestępczy – było niegodne. Zarejestrowałam te nagrania, przekazałam je mediom i wystąpiłam z pozwem cywilnym. Pani sędzia uznała, że moje postępowanie narusza jakieś zasady komunikacji – powiedziała Nitek Płażyńska.

Przypomniała również, że “zakończyło się postępowanie karne prowadzone w stosunku do Hansa G., który został uznany winnym”.

Anna J. Kowalska, źródło: polskieradio24, fot. pixabay

Zobacz także

Oficjalny koniec OFE. Składki trafią do IKE lub ZUS

Anna Zielińska

To dopiero promocja! Seksistowski wywiad wart miliony…

Redakcja

Skandal! Radny PiS wysyłał uczniom swoje nagie zdjęcia

Redakcja

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności