Fakty Wybór redakcji

Zwierzęta nie zarażają?! Jest oficjalny komunikat w tej sprawie

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że do weterynarzy coraz częściej trafiają zwierzęta domowe, których właściciele próbują je uśpić z obawy przed koronawirusem. Mówi się również, że schroniska dla bezdomnych zwierząt pękają już w szwach. Czy są zatem dowody na przenoszenie koronawirusa na i przez zwierzęta domowe?

W tym temacie wypowiedziały się między innymi: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt.

Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala – informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

W tej sprawie komunikat wydała również Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

„Obecne rozprzestrzenianie się COVID-19 jest wynikiem przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące mogą rozprzestrzeniać chorobę. Dlatego nie ma uzasadnienia podejmowanie jakichkolwiek działań w odniesieniu do zwierząt towarzyszących, które mogłyby zagrozić ich dobrostanowi.”

Na spacerek?

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, osoby, które nie mogą zapewnić zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. W przypadku zwierząt, które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna – radzi GIW.

Opiekę należy zorganizować tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawaną kwarantannie oraz jej rodziną. W przypadku braku osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, można rozważyć oddanie zwierzęcia na czas trwania kwarantanny do hotelu dla zwierząt lub innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę.

Również w internecie z prośbą o pomoc można się zgłosić do grup wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami.

Higiena to podstawa!

Zawsze jednak dobrze jest dokładnie umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed innymi patogenami, które mogą się przenosić ze zwierząt domowych na ludzi. Ale o tym właściciele psów oraz kotów raczej wiedzą…

Fake news?

Administratorzy portalu Psygarnij.pl poinformowali o incydentach, jakich dopuścili się wobec zwierząt ludzie powodowani strachem przed koronawirusem.

Nie jest jednak prawdą, jakoby kolejki ustawiały się do weterynarzy w celu uśpienia “swojego czworonogiego przyjaciela”. Na szczęście.

Anna J. Kowalska, źródło: KILW, fot. pixabay

Zobacz także

Miał być Kobosko, szefem sztabu będzie Cichocki, który nie uchronił przed Amber Gold

Marcin Dobski

Koalicjanci PiS okładają się kijami. Jaki: Gowin dogadał się z układem

Marcin Dobski

PiS ma plan jak zneutralizować niewygodnego dla siebie prezesa NIK

Marcin Dobski

Skomentuj

Ta strona używa plików cookies, aby usprawnić jej działanie. Twoja prywatność jest chroniona zzgodnie z naszą Polityką Prywatności Akceptuję Czytaj więcej

Polityka Prywatności